Hafif ve orta dereceli karpal tünel sendromu tanılı hastaların fizik tedavisine eklenen nörodinamik sinir mobilizasyonunun median sinir ve abduktor pollisis brevis kası üzerine etkisinin ultrasonografik incelenmesi
Ultrasonographic examination of the effect of neurodynamic nerve mobilization added to physical therapy on the median nerve and abductor pollicis brevis muscle in patients with mild and moderate carpal tunnel syndrome
- Tez No: 962254
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVE AKDENİZ LEBLEBİCİER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: Hafif veya orta dereceli karpal tünel sendromu tanısı alan hastalarda ultrason tedavisine eklenen nörodinamik sinir mobilizasyon egzersizlerinin median sinir ve abduktor pollisis brevis kası üzerine etkisinin ultrasonografik olarak incelenmesidir. Materyal-Metot: Fiziksel tıp ve rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve elektrodiagnostik incelemeler sonucunda hafif veya orta dereceli karpal tünel sendromu (KTS) tanısı almış 86 hasta çalışmaya dahil edildi. Bütün hastalar tedavi öncesinde ve sonrasında Tinel ve Phalen tanı testleri ile değerlendirildi. Hastaların tedavi öncesi ve sonrası ağrı durumları Vizüel Analog Skala (VAS) ile semptom ve fonksiyonel durumları Boston Karpal Tünel Sendromu Anketi (BA) ve Kol, Omuz ve El Sorunları Hızlı Anketi (Q-DASH) ile değerlendirildi. Hastaların standart el kavrama kuvveti Jamar el dinamometresi (JLW Instruments, Chicago, IL), parmak kavrama kuvveti ise pinçmetre (Pro Med Products, Atlanta, GA) kullanılarak tedavi öncesi ve sonrası ölçüldü. Tedavi öncesi ve sonrası median sinirin karpal tünel ve ön kol seviyesinde kesit alanı ve derinliği ile APB kasının kalınlık ve kesit alanı ultrasonografi ile değerlendirildi. Her iki gruptaki hastalara kesikli modda 0,8 W/cm2 ve 1 MHz frekansta haftanın 5 günü 3 hafta süresince, toplam 15 seans ultrason (US) tedavisi uygulandı. Çalışma grubundaki hastalara ek olarak nörodinamik sinir mobilizasyonu fizyoterapist tarafından her set 15 tekrar totalde 3 set olacak şekilde uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda ultrason+egzersiz tedavisi (çalışma grubu) ile ultrason tedavisi (kontrol grubu) alan grup kıyaslandığında; VAS skorlarında, Boston Karpal Tünel Anketinin Fonksiyonel Durum Skalasında (FSS), Q-DASH skorlarında, el kavrama ve lateral kavrama kuvvetinde, klinik değerlendirmede kullanılan Phalen testi sonuçlarında anlamlı farklılık mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objective: This is an ultrasonographic examination of the effects of neurodynamic nerve gliding exercises added to ultrasound treatment on the median nerve and abductor brevis muscle (APB) in patients diagnosed with mild and moderate carpal tunnel syndrome. Materials and Methods: Eighty-six patients who presented to the physical medicine and rehabilitation clinic and were diagnosed with mild to moderate carpal tunnel syndrome (CTS) based on electrodiagnostic examinations were included in the study. All patients were evaluated with Tinel and Phalen diagnostic tests before and after treatment. Patients' pain levels before and after treatment were assessed using the Visual Analog Scale (VAS), and their symptoms and functional status were evaluated using the Boston Carpal Tunnel Syndrome Questionnaire (BA) and the Quick Disability Assessment of the Shoulder, Arm, and Hand (Q-DASH). The patients' standard handgrip strength was measured using a Jamar dynamometer (JLW Instruments, Chicago, IL) and their pinch grip strength was measured using a pinch meter (Pro Med Products, Atlanta, GA) before and after treatment. The cross-sectional area and depth of the median nerve at the carpal tunnel and forearm levels before and after treatment, as well as the thickness and cross-sectional area of the APB muscle, were evaluated by ultrasonography. Both groups of patients received a total of 15 sessions of ultrasound therapy at 0.8 W/cm2 and 1 MHz frequency in intermittent mode for 3 weeks, 5 days a week. In addition, patients in the study group received neurodynamic nerve mobilization performed by a physical therapist, with 15 repetitions per set for a total of 3 sets. Results: When comparing the ultrasound+exercise therapy (experimental group) with the ultrasound therapy (control group) groups in our study, there were significant differences in VAS scores, the Functional Status Scale (FSS) of the Boston Carpal Tunnel Questionnaire, Q-DASH scores, hand grip and lateral grip strength, and the results of the Phalen test used in clinical evaluation.