Topkapı Sarayı Müzesi'nde bulunan XVI. yüzyıla ilişkin ipekli kumaşların boyarmadde analiz yoluyla incelenmesi
Examination of historical textiles with dyestuff analyses by TLC and derivative spectrophotometry
- Tez No: 887123
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE DÖLEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeometri, Kimya, Archaeometry, Chemistry
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Topkapı Müzesi'nde bulunan bir grup tarihi kumaş, yani sanat tarihçileri tarafından 16. yüzyıl eseri olarak sınıflandırılan ipek brokarlar, bu parçaların tarihlendirilmesi amacıyla boyarmaddelerinin TLC ve spektrofometrik analizleri ile incelenmiştir. Tekstil elyafları içeren boya maddeleri, değişen kuvvetteki asit çözeltileri ile ekstre edildi ve asit ekstraktları, ya doğrudan ya da bir organik solvent ekstraksiyon adımından sonra hem TLC hem de spektrofotometri ile analiz edildi. İlk türev spektrumlarının ana spektrumlardan daha fazla bilgi sağladığı kanıtlandı. Liflerdeki safsızlıklardan (örneğin, amino ve karboksil grupları veya mordent metaller içeren bileşikler) kaynaklanan spektrofotometrideki olası girişimleri ortadan kaldırmak için, boyama için hazırlanan renksiz lifler aynı tipte ekstraksiyona tabi tutuldu ve sulu Elde edilen organik ekstraktlar referans olarak kullanıldı. Böylece, geliştirilen referans ve kör ile birinci türev spektrofotometri, tarihleme çabalarına vazgeçilmez bir yardımcı olarak tarihi tekstil ekstraktlarının analizinde yeni bir araç olarak ortaya çıkıyor.
Özet (Çeviri)
A group of historical textiles in the Topkapi Museum, ie, silk brocades classified as 16th century pieces by art historians, were investigated by TLC and spectrophometric analyses of their dyestuffs for the purpose of dating these pieces. The dyestuffs contained intextile fibers were extracted with acid solutions of varying strength, and the acid extracts were analyzed by both TLC and spectrophotometry, either directly or after an organic solvent extraction step. The first derivative spectra proved to provide more information than the main spectra. In order to eliminate possible interferences in spectrophotometry arising from impurities in the fibers, eg, compounds containing amino-and carboxyl-groups or mordent metals, the uncoloured fibers which had been prepared for dyeing were subjected to the same type of extraction, and the aqueous of organic extracts obtained were used as a reference. Thus, first derivative spectrophotometry with the developed reference and blank emerges as a new tool for analyzing the extracts of historical textiles as an indispensable aid to dating efforts.