Radyo frekans çözdürmenin dondurulmuş blok piliç göğüs etinin mikrobiyolojik kalitesi ve proteinlerdeki değişim üzerine etkisi
Effect of radio frequency thrawing on microbiological quality and change in proteins of frozen block chicken breast meat
  1. Tez No: 887130
  2. Yazar: ÖZGE MAMAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA DEMİROK SONCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tez çalışması kapsamında endüstiyel ölçekli blok formdaki donuk piliç göğüs etleri yenilikçi bir uygulama olan radyo frekans (RF-PvL-3 güç ve 17.5 cm elektrotlar arası mesafe) ve konvansiyonel yöntemler (4±0.1°C-(K4) ve 22±0.5°C-(K22)) kullanılarak çözdürülmüştür. Çözdürme sonrasında RF uygulamasının konvansiyonel çözdürme tekniklerine kıyasla piliç göğüs etinin mikrobiyel kalitesi ile protein yapısındaki değişimler üzerine etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of the thesis study, industrial-scale frozen chicken breast fillets were thawed using an innovative radio frequency application (RF-PvL-3 power with an electrode gap of 17.5 cm) and conventional methods (4±0.1°C-(K4) and 22±0.5°C-(K22)). Following the thawing process, the effects of RF application on the microbial quality of chicken breast meat and significant changes in protein structure were examined in comparison to conventional thawing techniques.