İnsülin direnci olan ve olmayan tip 2 diyabetli hastalarda serum myo-inositol oksijenaz düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum myo-inosytol oxygenase levels in type 2 diabetes patients with and without insulin resistance
- Tez No: 887131
- Danışmanlar: PROF. DR. EBRU KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: İnsülin direnci ve diyabet durumunda myo-inositol katabolizmasındaki değişikliğin saptanarak insülinin myo-inositol metabolizması üzerine etkinliğini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve çalışmaya katılmayı kabul eden hastalar ile yapılmıştır. İnsülin direnci olan ve olmayan diyabet hastaları ile kontrol grubu için sağlıklı bireylerden serum örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde serum Myo-inositol Oksijenaz düzeyi Enzime Bağlı İmmünosorbent testi (ELİSA) yöntemi ile çalışılmıştır. Hastaların rutin klinik biyokimya testleri sırasında yapılan açlık glukoz, açlık insülin, Glukolize Hemoglobin Testi (HbA1C), İnsülin Direnci Homeostatik Modeli Değerlendirmesi (HOMA-IR), lipid parametreleri ile bulunan sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to reveal the effectiveness of insulin on myo-inositol metabolism by detecting the change in myo-inositol catabolism in cases of insulin resistance and diabetes. Materials and Methods: The study was conducted with patients who applied to the Endocrinology and Metabolic Diseases Polyclinic of Sultan Abdülhamid Han Training and Research Hospital and agreed to participate in the study. Serum samples were taken from diabetic patients with and without insulin resistance and from healthy individuals for the control group. Serum Myo-inositol Oxygenase level in the samples taken was studied by the Enzyme-linked immunosorbent test (ELISA) method. The results obtained with fasting glucose, fasting insulin, Glycosized Hemoglobin Test (HbA1C), Homeostatic Model Assessment of Insulin Resistance (HOMA-IR) and lipid parameters performed during the routine clinical biochemistry tests of the patients were evaluated.