Farklı doğum tiplerinde anne ve yenidoğan bebeklerinde oksidan stresin araştırılması
Investigation of oxidative stress of mothers and their babies in different types of birth
- Tez No: 88730
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
6.ÖZET FARKLI DOĞUM TİPLERİNDE ANNE VE YENİDOĞAN BEBEKLERİNDE OKSİDAN STRESİN ARAŞTIRILMASI Bu çalışma, farklı doğum yöntemlerinde, anne ve bebek üzerinde oluşan oksldan stresi karşılaştırmak amacıyla, S.Ü. Tıp Fakültesi Kadın doğum kliniğinde doğum yapan gebe kadın ve onların yenidoğan bebekleri üzerinde gerçekleştirildi. Komplikasyon görülen doğum vakaları çalışmaya alınmadı. Vajinal doğum(VD) (anne:20,bebek:20), genel anestezili sezeryan(GS) (anne:20,bebek:20) ve lokal anestezili sezeryan(LS) (anne:20,bebek:20) olmak üzere üç farklı doğum grubunda, bebek doğar doğmaz, anne venöz kanı ve bebek arteriyel kord kanı örnekleri alındı ve plazma malondialdehid ( MDA ) ile tam kan glutatyon ( GSH ) tayinleri yapıldı. VD grubunda, anne ortalama MDA ve GSH değerleri sırasıyla 5.66 ± 0.90 nmol /mi, 5.24± 1.80 umol / gr Hb, bebek MDA ve GSH 'ı 2.50 ± 0.42 nmol /mi, 6.23± 2.25umol / gr Hb. GS grubunda anne MDA ve GSH 'ı 5.99 ± 1.50 nmol /mi, 5.73± 2.13umol /gr Hb, bebek MDA ve GSH 'ı 2.18 ± 0.57 nmol /mi, 6.64± 1.65umol / gr Hb. LS grubunda anne MDA ve GSH 'ı 4.85 ± 1.50 nmol /mi, 4,24± 1,01 umol / gr Hb, bebek MDA ve GSH 'ı 2.04 ± 0.55 nmol /mi, 5,84± 1.86umol / gr Hb olarak bulundu. Gruplar arası karşılaştırmalarda, annelerde en yüksek ortalama MDA ve GSH değerleri GS grubunda, en düşük MDA ve GSH değerleri ise LS grubunda elde edildi. GS ve LS gruplarının, hem MDA hem de GSH değerleri arasındaki bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY INVESTIGATION OF OXIDATIVE STRESS OF MOTHERS AND THEIR BABIES IN DIFFERENT TYPES OF BIRTH This study was carried out on babies and their mothers gave birth in medical school, university of Selçuk, in order to investigate oxidative stress on them in different types of birth. Complicated cases were not included in the study. Three different birth groups were studied. Vaginal birth (VB) (mothers : 20, babies:20), birth with local anesthesia (LB) (mothers:20, babies:20), and birth with general anesthesia (GB) (mothers:20, babies:20). Venous blood samples of the mothers and arterial cord blood samples of the babies were drawn just at the time of birth. Plasma malondialdehyde (MDA) and whole blood glutation (GSH) levels of the samples were measured. Average MDA and GSH levels of the mothers of VB group were 5.66 ± 0.90 nmol /ml and 5.24 ± 1.80 umol /grHb, whereas those of the babies were 2.50 ± 0.42 nmol/ml and 6.23 ± 2.25 umol/grHb respectively. The same parameters of the mothers and the babies of GB group were 5.99 ± 1.50 nmol/ml, 5.73 ±2.13 umol/grHb and 2.18 ± 0.57 nmol /ml and 6.64 ±1.65 umol/grHb respectively. Also, MDA and GSH levels of the mothers and the babies of LB group were 4.85 ± 1.50 nmol/ml, 4,24 ± 1,01 umol/grHb and 2.04 ± 0.55 nmol/ml and 5,84 ± 1.86 umol /grHb respectively. Thus, the highest MDA and GSH levels of the mothers found in the GB group and the lowest levels in the LB group.