Motosiklet kazaları sonucu meydana gelen yaralanmaların adli tıp açısından değerlendirilmesi
Forensic evaluation of injuries resulting from motorcycle accidents
  1. Tez No: 887291
  2. Yazar: DOĞAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR KOÇAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Motosiklet kullanımının ve kazalarının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de arttığı gözlenmektedir. Ülkemizde motosiklet kazalarına özgü çalışmaların sınırlı sayıda olduğu görülmektedir. Bu çalışmamızda motosiklet kazası geçiren olguların demografik özellikleri ile olgularda meydana gelen yaralanmaların özellikleri değerlendirilmiştir. Yöntem: Adli Tıp Anabilim Dalımızca 01.01.2018–31.12.2022 tarihleri arasında rapor düzenlenen 4804 olgu retrospektif incelenmiş olup motosiklet kazası sonucu yaralanma meydana gelen 271 olgu çalışmamıza dahil edilmiştir. Bulgular: Olguların %72'sinde basit bir tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif yaralanma olmadığı, %23,6'sında yaşamını tehlikeye sokan bir duruma neden olan yaralanma, %65,3'ünde kemik kırık/kırıklarına neden olan yaralanma, %5,9'unda kemik çıkık/çıkıklarına neden olan yaralanma olduğu, olgularda meydana gelen kırık/çıkığın hayat fonksiyonlara etkisinin en fazla 'ağır' derecede oluştuğu, kazalarda olgu sayısına göre en fazla alt ekstremite ve tibia kırıkları olduğu, en fazla meydana gelen çıkığın omuz çıkığı olduğu, yaşamsal tehlikeye neden olan organ yaralanmasının en sık akciğer yaralanması olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim: It is observed that motorcycle use and accidents are increasing in Turkey as well as all over the world. It seems that there are a limited number of studies specific to motorcycle accidents in our country. In this study, the demographic characteristics of the cases who had a motorcycle accident and the characteristics of the injuries that occurred in the cases were evaluated. Methods: 4804 cases, for which a report was prepared by our Department of Forensic Medicine between 01.01.2018 and 31.12.2022, were examined retrospectively, and 271 cases who were injured as a result of a motorcycle accident were included in our study. Results: In 72% of the cases, the injury was not so mild that it could be resolved with a simple medical intervention, 23.6% had a life-threatening situation, 65.3% bone fracture(s), and 5.9% had bone dislocation(s). The impact of the fracture/dislocation on the vital functions in the cases is mostly 'severe', according to the number of cases, the highest number of fractures were lower extremity and tibia, the most common dislocation is shoulder dislocation, the most common life-threatening organ injury is lung injury.