Rekreatif amaçlı kara avcılık sporu ile ilgilenen bireylerin depresyon-anksiyete-stres düzeyleri
Depression-anxiety-stress levels of individuals interested in recreational land hunting sports
  1. Tez No: 887381
  2. Yazar: ONUR TANMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATALAY GACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yoğun çalışma saatleri, yorgun düşen insan bünyesi, stresli geçen yaşam tarzı gibi birçok problemin var olduğu düşünülen hayat şartlarında bireyler genel olarak daha cok depresyon, kaygı ve stresli bir yaşam sürdürdüğü söylenebilir. Bu yaşam şartlarından dolayı insanların dinlenmesi veya kendilerine daha çok zaman ayırması gerekebilir. Bir nevi insanlar dinlenmek amacıyla doğa yürüyüşü gibi farklı açık alan rekreasyonlarına ihtiyaç duyabilir. Doğa yürüyüşü beraberinde avcılık sporu da gelişme gösterebilir. İnsanlar yoğun iş hayatı şartlarından kurtulmak amacıyla doğayla buluşup avcılık faaliyetleri yapabilir. Depresyon ve stres dolu yaşam türlerinden bir nevi kurtulmak amacıyla yapılmak istenilen avcılık sporunun anskiyete, depresyon ve stres üzerindeki etkisini incelemek amacıyla Elazığ ilinde bulunan kara avcılık kulüplerinde aktif sporcu olarak var olan bireylerin anksiyete, stres ve depresyon durumları arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Elazığ ilinde bulunan aktif olarak avcılık kulüplerine üye olan bireyleri kapsarken örneklemi ise bu kulüplere üye olan 485 kişi oluşturmuştur. Veri toplamak amacıyla katılımcılara araştırmacı tarafından hazırlanan 7 soruluk kişisel bilgi formu ile Depresyon, Anksiyete ve Stres ölçeği doldurtulmuştur. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde normallik sınaması yapılmış parametrik olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
It can be said that individuals generally lead a life of depression, anxiety and stress in life conditions that are thought to have many problems such as intense working hours, tired human body, stressful lifestyle. Because of these living conditions, people may need to rest or spend more time for themselves. In a way, people may need different outdoor recreations such as hiking to relax. Along with hiking, hunting sports may also develop. People can meet with nature and do hunting activities in order to get away from busy work life conditions. In order to examine the effect of hunting sports on anxiety, depression and stress in order to get rid of depression and stressful life types, it was aimed to examine the relationship between anxiety, stress and depression status of individuals who are active athletes in land hunting clubs in Elazığ province. The population of the study included individuals who are actively members of hunting clubs in Elazığ province, while the sample consisted of 485 people who are members of these clubs. In order to collect data, a 7-question personal information form prepared by the researcher and the Depression, Anxiety and Stress scale were filled out. The data obtained were analyzed with SPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, normality test was performed and it was determined to be parametric.