Çevrimiçi ve yüz yüze beslenme danışmanlığı alan bireylerde beslenme bilgi düzeyinin, yeme bağımlılığının ve sezgisel yeme davranışının karşılaştırılması
Comparison of nutrition knowledge level, food addiction and intuitive eating behavior in individuals receiving online and face-to-face nutritional counseling
  1. Tez No: 887393
  2. Yazar: NEVİN TİPİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EDE ÇİNTESUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevrimiçi ve yüz yüze beslenme danışmanlığı alan bireylerde beslenme bilgi düzeyinin, yeme bağımlılığının ve sezgisel yeme davranışının karşılaştırılmasıdır. Çalışma, İstanbul ilinde bulunan beslenme danışmanlık merkezine başvuran 18-70 yaş arasındaki 51 çevrimiçi 51 yüz yüze olmak üzere toplam 102 yetişkin birey üzerinde 12 haftalık diyet danışmanlık sürecinde gerçekleşmiştir. Katılımcıların verileri araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri, beslenme alışkanlıkları, Sezgisel Yeme Ölçeği-2(SYÖ), Yetişkinler için Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği (YETBİD) ve Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YBBÖ) skorları değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan bireylerde çalışma grupları arasında antropometrik ölçüm değerleri arasında istatistiksel anlamlı bir fark olmadığı (p>0,05) tespit edilmiştir.“SYÖ Toplam”puanlarında çevrimiçi danışan grubunda olan bireylerin (0,74±0,58) ortalaması, yüz yüze danışan grubunda olan bireylerin (0,48±0,52) ortalamasına göre istatistiksel anlamlı olarak yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the level of nutrition knowledge, food addiction and intuitive eating behavior of individuals receiving online and face-to-face nutrition counseling. The study was conducted during a 12-week dietary counseling period on a total of 102 adults, 51 online and 51 face-to-face, between the ages of 18-70, who applied to the nutrition counseling center in Istanbul. The data of the participants were collected using the face-to-face interview method with a survey form prepared by the researcher. Participants' demographic information, eating habits, Intuitive Eating Scale-2 (SYÖ), Nutrition Knowledge Level Scale for Adults (YETBİD) and Yale Food Addiction Scale (YBBÖ) scores were evaluated. It was determined that there was no statistically significant difference (p>0.05) in anthropometric measurement values between the study groups in the individuals participating in the study. The average of the individuals in the online consultancy group (0.74±0.58) in the“SYÖ Total”scores was found to be statistically significantly higher than the average of the individuals in the face-to-face consultancy group (0.48±0.52).