Impacts of technological advancements on income & wealth distribution
Teknolojik ilerlemelerin gelir ve servet dağılımı üzerindeki etkileri
- Tez No: 887396
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR YENİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Gelir ve servet eşitsizlikleri insanlık tarihi boyunca devam eden bir olgu olmakla birlikte, işçiler ve kapitalistler arasındaki çatışan çıkarlar nedeniyle daha da artma eğilimi göstermiştir. Bu bağlamda literatür, teknolojik ilerlemelerin gelir ve servet dağılımı üzerindeki etkileri açısından kapsamlı bir şekilde incelendiğinde, çalışmaların iş gücü piyasasındaki tarihsel etkileri ve gelecekteki etkileri kapsamında bir tahmin üretmeye çalıştığı görülmektedir. Tarihsel olarak, endüstriyel teknolojilerin anlamlı oranda bir işsizlik yaratmadığı görülmüştür. Ancak, sermaye getirilerini artırarak gelir ve servet dağılımını etkilediği gözlemlenmektedir. Bu çalışma, gelir ve servet dağılımındaki trendleri inceliyor ve belirli eşitsizlikleri şirketlerin kâr maksimizasyonu hedefleri çerçevesinde teknolojik ilerlemelere bağlıyor. Ayrıca, yeni teknolojilerin tarihsel olarak sınırlı işsizlik eğilimini tersine çevirip çeviremeyeceğini araştırmaktadır. Mevcut veri işaretleri, yeni endüstriyel teknolojilerin etkilerinin geçmişte gözlemlenenlerden farklı olabileceğini göstermektedir. Her yeni endüstriyel teknolojik gelişmede yaşanan kaygılar hâlâ devam etse de bu sefer yetenekli ve eğitimli işçilerin daha fazla etkilenebileceği ihtimali, bahse konu güncel teknolojileri seleflerinden ayırt ediyor. Her işçinin aynı zamanda bir tüketici olduğu kabul edildiğinde, otomasyon nedenli ortaya çıkacak arz fazlalıklarının ve artan verimliliğin, yine otomasyon nedeniyle işsiz kalacak olan ya da ücretlerinde ciddi düşüşler yaşayacak olanlara mutlak bir refah sunamayacağı aşikârdır. Bu zorluklara karşılık olarak, çeşitli siyasi önlemler değerlendirilmekte ve bu çalışma endüstriyel teknolojilerin potansiyel bozucu etkilerini hafifletmek için Yatırım, Yönlendirme ve Tazminat gibi üç temel politika yaklaşımının etkinliğini konu kapsamında değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Income and wealth inequalities have long characterized human history, often exacerbated by conflicting interests between labor suppliers and capitalists. In this context, technological advancements have been extensively studied for their effects on income and wealth distribution, with some studies focusing on historical impacts on the labor market and others predicting future implications. Historically, industrial technologies have not significantly disrupted the labor market but have instead bolstered capital returns, influencing income and wealth distribution without substantial labor market deterioration. This study examines trends in income and wealth distribution, linking certain inequalities to technological advancements within the framework of firms' profit maximization objectives. Additionally, we investigate whether new technologies could potentially reverse the historical trend of limited unemployment caused by technological advances. Current data signals suggest that the effects of emerging industrial technologies may differ from those observed in the past; although concerns persist, this time skilled and educated workers may be more affected. Recognizing that every worker is also a consumer, it becomes apparent that surplus supply and increased productivity, leading to lower product costs, do not necessarily enhance the purchasing power of those displaced by automation. In response to these challenges, various political measures are being considered, and this study evaluates the effectiveness of three primary policy approaches—Investment, Steering, and Compensation—to mitigate the potential disruptive effects of industrial technologies.