Üniversite öğrencilerinin duygu düzenleme becerileri ve karar verme stillerinin psikolojik sağlamlık düzeyleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examining the effects of university students' emotion regulation skills and decision-making styles on their psychological resilience levels
- Tez No: 887484
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CUMHUR AVCİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık düzeylerinde, karar verme stillerinin ve duygu düzenleme becerilerinin etkisini incelemektir. Ayrıca katılımcıların cinsiyet, gelir düzeyi, psikiyatrik tedavi ve psikoterapi, aile gelir düzeyi, öğrenim görülen sınıf gibi değişkenlerinin, karar verme stillerine, duygu düzenleme becerilerine ve psikolojik sağlamlık düzeylerine göre nasıl farklılaştığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Psikolojik sağlamlık, bireyin karşılaşmış olduğu zorluk ve stres durumlarına karşı uyum sağlayabilme becerisi olarak değerlendirilmektedir. Bu kapsamda bireylerin karar verirken kullandıkları stiller ve duygularını düzenleme yeteneklerinin psikolojik sağlamlıklarına etkisi araştırmada incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi 18-35 yaş arasında 420 üniversite öğrencisinden oluşmuştur. Sosyodemografik Bilgi Formu, Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği, Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği ve Karar Verme Stilleri Ölçeği çalışmanın veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, rasyonel karar verme stili ile psikolojik sağlamlık arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the impact of decision-making styles and emotion regulation skills on the psychological resilience levels of university students. Additionally, the study indicates how participants' variables such as gender, income level, psychiatric treatment and psychological, parental education level and class level differ in relation to decision-making styles, emotion regulation skills, and psychological resilience levels. Psychological resilience is evaluated as the ability of individuals to adapt to challenges and stressful situations they encounter. In this context, the impact of decision-making styles and emotion regulation abilities on individuals' psychological resilience during decision-making processes has been investigated. The sample of the study consisted of 420 university students aged between 18-35. Sociodemographic Information Form, Brief Psychological Resilience Scale, Emotion Regulation Skills Scale, and Decision-Making Styles Scale were used as data collection tools in the study.