Teknoparkların üniversite – sanayi iş birliği ilişkisindeki rolü
The role of technoparks in university-industry collaboration
- Tez No: 887567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı, teknopark kavramı ele alınarak Sanayi Devrimi ile yaşanan değişim ve dönüşüm sonrası dünyada ve Türkiye'de uygulanan teknopark uygulamaları hakkında bilgi sahibi olmak, Türkiye'nin teknolojik ve ekonomik olarak ilerlemesinde teknokentlerin artan önemi ve katkıları analiz edilerek üniversite ve sanayi iş birliği sonucunda alınan verim ve mevcut durumda tarafların elde edilen sonuçlardaki etkilerinin incelenmesidir. Küresel pazarın dinamik yapısında bilginin üretim sektöründe kullanılması hayati bir öneme sahiptir. Devletler de uluslararası pazarda rakip devletlerle mücadele ederek ekonomik gücünü artırma hedefinde politikalar uygulamaktadırlar. Bu hedefleri doğrultusunda ise devlet gerekli düzenlemelerle ve maddi destekler vererek girişimcilerin yanında olmalıdır. Teknokentler aracılığıyla bilimsel bilgi sanayiye aktarılarak ticari ürünlere dönüştürülmüştür. Bu çalışmada bilimsel çalışmaların yürütüldüğü üniversite ve üretimin yapıldığı sanayi iş birliği, Ar-Ge faaliyetleri akademik boyutta incelenerek yaşanılan tarihsel gelişim süreci aktarılmıştır. Aynı zamanda dünya üzerinde bulunan farklı teknopark örneklerine de yer verilmiştir. Sonuç olarak teknoparkların artan bir öneme sahip olduğu ve verimliliğinin ülkelere pozitif yönlü rolü göz önünde bulundurularak süreçteki eksikliklerin giderilerek daha fazla verim elde edebilmek için iş birliği çalışmalarına daha fazla önem verilmesi gerektiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to have information about the technopark practices applied in the world and Turkey after the change and transformation experienced with the Industrial Revolution by considering the concept of technopark, analyzing the increasing importance and contributions of technoparks in Turkey's technological and economic progress, examining the efficiency obtained as a result of university-industry and state cooperation and the effects of the parties on the results obtained in the current situation. In the dynamic structure of the global Sunday, the use of information in the production sector is of vital importance. States are also implementing policies aimed at increasing their economic power by fighting rival states in international trade. In line with these goals, the state should be on the side of entrepreneurs by providing necessary regulations and financial support. Scientific information has been transferred to industry through technopolis and converted into commercial products. In this study, the university where scientific studies are carried out, the industry and government cooperation in which production is carried out, the historical development process experienced by examining the R & D activities in an academic dimension has been conveyed. Dec. At the same time, examples of different technoparks located around the world are also included. As a result, it is understood that technoparks have an increasing importance and considering the positive role of efficience on countries, more importance should be given to cooperation studies in order to achieve more efficiency by eliminating the shortcomings in the process