Top-down effects of attention on the action observation network
Yukarıdan aşağıya dikkat süreçlerinin eylem algısı ağı üzerinde etkisi
  1. Tez No: 887572
  2. Yazar: ASLI EROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU AYŞEN ÜRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Eylem algısı, hayatta kalma ve sosyal etkileşim için gerekli olan temel becerilerden biridir. Sinirbilim literatüründen bilindiği üzere bir eylemi görsel olarak algıladığımızda beynimizdeki Eylem Algısı Ağı (EAA) aktif hale gelir. Bu ağdaki üç temel beyin bölgesi posterior superior temporal sulkus (pSTS), parietal korteks ve premotor kortekstir. Sinirbilim alanında yapılan son çalışmalar, eylem algısının pasif bir süreç olmadığını, dikkat gibi yukarıdan aşağıya sinyallerden etkilendiğini göstermiştir. Bu çalışmada, iki oturumluk bir işlevsel manyetik rezonans görüntüleme (iMRG) deneyi yürüterek dikkat süreçlerinin EAA üzerindeki etkisini araştırdık. Uyaranlar, itme eyleminin gösterildiği 8 videodan oluşuyordu ve bu itme eylemi iki farklı aktör tarafından (kadın, erkek) iki farklı uzuv ile (el, ayak) iki farklı hedefe (obje, insan) uygulandı. Birinci iMRG oturumunda, katılımcılar videoları izlerken aynı zamanda dikkatlerini eylemin farklı özelliklerine (aktör, uzuv, hedef) yönlendiren üç farklı görev gerçekleştirdiler. İkinci iMRG oturumunda ise katılımcılar aynı videoları herhangi bir görev yapmadan izlediler. İkinci oturumdan elde edilen veriler, her iki yarım küredeki pSTS, parietal ve premotor bölgeler olmak üzere özel ilgi alanlarının belirlenmesi için kullanıldı. Daha sonra ise tek değişkenli analiz, temsili benzerlik analizi (TBA) ve çok değişkenli sınıflandırma analizi yapıldı. Tek değişkenli analiz sonuçlarıyla birlikte, videoların pasif bir şekilde izlendiği duruma dikkat gibi bilişsel bir süreç eklendiğinde parietal ve premotor bölgelerdeki aktivitenin genişlediğini gözlemledik. TBA sonuçları, nöral aktivite örüntülerinin tüm özel ilgi bölgelerinde görev modeliyle istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde ilişkili olduğunu gösterdi. Bu, yukarıdan aşağıya sinyallerin EAA'nın tüm katmanlarını etkilediğini göstermektedir. Çok değişkenli sınıflandırma analizi, hiyerarşik seviyelerine ve içsel seçiciliğine bağlı olarak, özel ilgi alanlarının yukarıdan aşağıya görevlerle ilişkili sinyallerden benzersiz şekilde etkilendiğini göstermiştir. Bu sonuçlar, EAA'nın bilişsel talebe bağlı olarak önemli ölçüde yukarıdan aşağıya bir şekilde modüle edildiğini göstermekte ve dikkat ile eylem algısı süreçleri arasındaki dinamik etkileşimi vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Action perception is one of the fundamental skills for survival and social interaction. In neuroscience literature, it is well-established that when an action is visually perceived, the Action Observation Network (AON) becomes active in the human brain. This network has three core brain regions: the posterior superior temporal sulcus (pSTS), parietal cortex, and premotor cortex. Recent studies in neuroscience have shown that action perception is not a passive process but is affected by top-down signals such as attention. In this study, we investigated the influence of attention on the AON by conducting a two-session fMRI experiment. The stimuli comprised eight videos of pushing actions, with each video featuring a unique combination of actor (female or male), effector (hand or foot), and target (object or human). In the active fMRI session, participants viewed the videos while performing three different tasks that directed their attention to distinct features of the action (actor, effector, target). In the passive fMRI session, participants viewed the same videos without performing any task. The data from the passive session was used to extract ROIs: pSTS, parietal, and premotor in each hemisphere. Univariate analysis, representational similarity analysis (RSA), and decoding analysis were performed. Univariate analysis showed that introducing attentional demands during video viewing elicited a significant increase in neural activity within both parietal and premotor cortices relative to passive viewing conditions. RSA results revealed significant correlations between neural activity patterns and task models across all ROIs, indicating top-down influence throughout the AON. Decoding analysis showed unique top-down effects in each ROI, depending on its hierarchical level and intrinsic selectivity. These findings demonstrate strong top-down modulation of the AON based on cognitive demands, highlighting the dynamic interplay of attention and action perception.