Psikiyatri servisi hemşirelerinin öz-şefkat, şefkatli bakım ve şefkat yorgunluğuna ilişkin deneyimleri: Kalitatif bir çalışma
Psychiatric wards nurses' experiences on self-compassion, compassionate care and compassion fatigue: A qualitative study
- Tez No: 887573
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ALTUNDAL DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Şefkat, kaliteli hemşirelik bakımı sağlamanın önemli bir bileşeni olup, şefkatli bakım kavramı hemşirelik literatüründe ayrıntılı olarak ele alınmaktadır. Ancak psikiyatri hemşireliğinde şefkatli bakım hakkında literatür sınırlıdır. Literatürdeki şefkatli bakım kavramının ötesinde, öz-şefkat, şefkatli bakım ve şefkat yorgunluğunun anlamını psikiyatri hemşireliği bağlamında keşfetmeye ihtiyaç vardır. Bu araştırma, tanımlayıcı kalitatif tasarımdadır. Bu araştırmanın amacı, psikiyatri servisi hemşirelerinin öz-şefkat, şefkatli bakım ve şefkat yorgunluğu konusundaki deneyimlerini ortaya çıkarmaktır. Araştırma, 15 Ekim-15 Kasım 2023 tarihleri arasında Al Diwaniyah Eğitim Hastanesi psikiyatri servisinde görev yapan ve amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 16 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, araştırmacılar tarafından literatür taranarak hazırlanan“Tanıtıcı Bilgi Formu”ve“Yarı Yapılandırılmış Bireysel Derinlemesine Görüşme Formu”ile yüz yüze toplanmıştır. Görüşmeler tümevarımsal bir yaklaşımla tematik analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmanın raporlanmasında Niteliksel Araştırmayı Raporlama için Birleştirilmiş Kriterler (COREQ) yönergeleri takip edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda iki ana tema altı subtema tema ortaya çıkmıştır: (1) psikiyatri hemşirelerinin gözünden şefkat ve şefkatli bakımın önündeki engeller“zorlukların içindeki özgürlük”teması altında yer aldı ve (2) psikiyatri hemşireleri gözünden öz-şefkat, öz-şefkatin önündeki engeller ve şefkat yorgunluğunun psikiyatri hemşirelerine yansımaları ve şefkat yorgunluğuna karşı öz-şefkat ise“acının beraberliği”temasında yer almıştır. Bu çalışmada, psikiyatri hemşireleri hem hastaların hem de kendilerinin acılarına ve zorlanmalarına eşlik ederek, zorlanmaların içerisinde acıma ve çaresizlik duyguları, yardım ruhu ve görev sorumluluğuyla özgürleşmiş ve hastalarına şefkatli bakım sunmuşlardır. Psikiyatri hemşirelerinin şefkatli bakımın vermelerini engelleyen kurumsal, toplumsal ve bireysel engeller bulunmaktadır. Bu bulgular psikiyatri hemşirelerinin şefkatli bakım sunabilmeleri için bireysel ve örgütsel kaynaklara ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Kurum yöneticileri ve politika yapıcıları tarafından psikiyatri hemşirelerinin öz-şefkatli bakımını geliştirmeye yönelik programlar geliştirilmesi, şefkat yorgunluğunu azaltma ve şefkatli bakım vermede etkili olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Compassion is an important component of providing quality nursing care, and the concept of compassionate care is discussed in detail in the nursing literature. However, the literature on compassionate care in psychiatric nursing is limited. Beyond the concept of compassionate care in the literature, there is a need to explore the meaning of self-compassion, compassionate care, and compassion fatigue in the context of psychiatric nursing. This research has a descriptive qualitative design. The aim of this research is to reveal the experiences of psychiatric ward nurses regarding self-compassion, compassionate care, and compassion fatigue. The research was conducted with 16 nurses working in the psychiatric ward of Al Diwaniyah Teaching Hospital and selected through purposeful sampling between October 15 and November 15, 2023. Data were collected face-to-face with the“Introductory Information Form”and the“Semi-Structured Individual In-Depth Interview Form”prepared by the researchers by reviewing the literature. The interviews were analyzed using thematic analysis with an inductive approach. The Consolidated Criteria for Reporting Qualitative Research (COREQ) guidelines were followed in the reporting of this research. As a result of the analysis of the data, two main themes and six subthemes emerged: (1) the barriers to compassion and caring care from the perspective of psychiatric nurses were included under the theme of“freedom in difficulties”and (2) self-compassion, barriers to self-compassion and reflections of compassion fatigue on psychiatric nurses from the perspective of psychiatric nurses and self-compassion against compassion fatigue were included under the theme of“togetherness of pain”. In this study, psychiatric nurses accompanied both the patients and themselves with their suffering and difficulties, and liberated themselves with feelings of pity and helplessness, a helping spirit and responsibility in the difficulties and provided compassionate care to their patients. There are institutional, social and individual barriers that prevent psychiatric nurses from providing compassionate care. These findings indicate that psychiatric nurses need individual and organizational resources to provide compassionate care. It is thought that developing programs to improve the self-compassionate care of psychiatric nurses by institution managers and policy makers may be effective in reducing compassion fatigue and providing compassionate care.