Dijital hikâyelerin ortaokul öğrencilerinin okuduğunu anlama becerileri ile okuma ve dinleme tutumuna etkisi
The effect of digital stories on secondary school reading comprehension skills and reading and listening attitudes
  1. Tez No: 887590
  2. Yazar: DUYGU KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAZEGÜL DEMİR ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırmanın amacı, dijital hikâyelerin okuduğunu anlama becerisi ile okuma ve dinleme tutum ve motivasyonuna etkisini incelemektir. Araştırma karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılarak, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı 2. döneminde Kars Merkezde bulunan bir ortaokulda öğrenim gören toplam 72 öğrenci ile 8 haftalık bir çalışmayı kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Veri toplama aracı olarak akademik başarı testi, okuma tutumu ölçeği, dinleme tutumu ölçeği ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel araştırma sürecinde deneysel desenlerden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Çalışma kapsamında deney grubunun dersleri işlenirken dijital hikâye anlatımı kullanılarak planlanmıştır, kontrol grubunda ise mevcut öğretim programında yer alan yöntemlerle ders işlenmiştir. Deneysel uygulama sürecinin her dersinin sonunda, her iki gruba akademik başarı testi son test olarak uygulanarak veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında olgubilim deseni kullanılmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak deney grubu öğrencilerinden gönüllü olan 20 kişi ile görüşmeler yapılmış ve uygulama hakkındaki görüşleri alınmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler değerlendirilmiş; bulgular, okuyucuya özetlenmiş ve sonuçlar yorumlanmış bir şekilde sunulmuştur. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu öğrencilerinin okuma ve dinleme tutumu ölçeği son test puanları, deney grubu öğrencilerinin okuma ve dinleme tutumu ölçeği ön test-son test puanları, deney ve kontrol grubu öğrencilerine son test olarak uygulanan akademik başarı testi puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu saptanmıştır. Deney grubu öğrencilerinin aldıkları puanların aritmetik ortalamalarının, kontrol grubu öğrencilerinin aldıkları puanların aritmetik ortalamalarından daha büyük olduğu görülmüş yapılan analizler sonucunda istatistik olarak anlamlı fark ortaya çıktığı saptanmıştır. Yapılan görüşmelerden elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin dijital hikâye anlatımı uygulamasına ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, dijital hikâye anlatımının öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi ile okuma ve dinleme tutum ve motivasyonuna yönelik görüşleri üzerinde olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of digital stories on reading comprehension skills and reading and listening attitudes and motivation. The research was conducted using an explanatory sequential design, one of the mixed method research designs, in the 2nd semester of the 2023-2024 academic year, covering an 8-week study with a total of 72 students studying at a secondary school in Kars Center. Academic achievement test, reading attitude scale, listening attitude scale and semi-structured interview form were used as data collection tools. In the quantitative research process of the study, a quasi-experimental research design with pretest-posttest control group, one of the experimental designs, was used. Within the scope of the study, the lessons of the experimental group were planned using digital storytelling, while the lessons of the control group were taught using the methods included in the current curriculum. At the end of each lesson of the experimental application process, the academic achievement test was applied to both groups as a posttest and the data was analyzed. Phenomenological design was used in the qualitative phase of the research. Using the semi-structured interview form prepared by the researcher, interviews were conducted with 20 volunteers from the experimental group and their opinions about the application were obtained. The data obtained from the interviews were evaluated; The findings are summarized and the results are presented to the reader in an interpreted manner. As a result of the research, there was a statistically significant difference between the reading and listening attitude scale posttest scores of the experimental and control group students, the reading and listening attitude scale pretest-posttest scores of the experimental group students, and the academic achievement test scores applied as the posttest to the experimental and control group students. has been detected. It was observed that the arithmetic averages of the scores received by the experimental group students were greater than the arithmetic averages of the scores received by the control group students, and as a result of the analyses, it was determined that there was a statistically significant difference. According to the findings obtained from the interviews, it was determined that the students' opinions regarding the digital storytelling application were generally positive. According to the research results, it was determined that digital storytelling had a positive effect on students' reading comprehension skills and their views on reading and listening attitudes and motivation.