Beymelek lagünü su ve balık örneklerinden izole edilen bakterilerde antibiyotik direnç genlerinin tespiti
Detection of antibiotic resistance genes in bacteria isolated from water and fish samples from beymelek lagoon
  1. Tez No: 887634
  2. Yazar: ABDULLAH BOYRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR PARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Bu araştırma doğal sucul ortamlardan biri olan Beymelek lagünündeki su ve balık örneklerinden izole edilen bakterilerde en sık karşılaşılan antibiyotik direnç genlerinin varlığının tespiti amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Antalya ili Demre ilçesi sınırlarında bulunan Beymelek lagününün beş farklı noktasından iki farklı dönemde alınan su örnekleri ve lagün deniz bağlantı noktasından elde edilen balık türleri ile gerçekleştirilmiştir. Su ve balık örneklerinden izole edilen bakteriler tanımlandıktan sonra belirlenen 16 gen için PCR işlemi uygulanmıştır. Su numunelerinin alındığı noktalarda sıcaklık, pH ve tuzluluk değerleri ölçülmüş ve elde edilen veriler doğrultusunda bakterileri türleri ve seçilen antibiyotik direnç genleri varlığı kıyaslanmıştır. Bulgular: Şubat ayında alınan su örneklerinden 16, ağustos ayı örneklerinden ise 12 bakteri suşu izole edilmiştir. Sıcaklık ve tuzluluğun artması bazı bakterilerin izole edilmesini desteklerken, toplam bakteri sayısında azalmaya neden olmuştur. Hem su örneklerinden hem de balıklardan ortak olarak izole edilen bakteri türleri Pseudomonas luteola, Pseudomonas stutzeri, Kocuria kristinae ve Kocuria rhizophila iken, su örneklerinden ortak olarak izole edilen bakteriler Micrococcus luteus ve Kocuria rhizophila olmuştur. 38 bakteri suşunda bakılan 16 antibiyotik direnç geninden yalnızca intI1, blaTEM, ermB, sul1, sul2 ve tetW genleri izole edilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada çevre kökenli bakterilerde antibiyotik direnç geni varlığı teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the presence of the most common antibiotic resistance genes in bacteria isolated from water and fish samples in Beymelek lagoon, one of the natural aquatic environments. Material and Methods: The research was carried out with water samples taken at two different periods from five different points of the Beymelek lagoon, located within the borders of Demre district of Antalya province, and fish species obtained from the lagoon-sea connection point. After the bacteria isolated from water and fish samples were identified, they were subjected to PCR for the 16 genes identified. Temperature, pH, and salinity were measured at the points where water samples were taken, and the bacterial species and the presence of selected antibiotic resistance genes were compared in line with the data obtained. Results: 16 bacterial strains were isolated from February and 12 from August water samples. The increase in water temperature and salinity encouraged the isolation of some bacteria, while the total number of bacteria decreased. The common bacterial species isolated from both water samples and fish were Pseudomonas luteola, Pseudomonas stutzeri, Kocuria kristinae and Kocuria rhizophila, while the common bacteria isolated from water samples were Micrococcus luteus and Kocuria rhizophila. In 38 bacterial strains, 16 antibiotic resistance genes were analysed and only intI1, blaTEM, ermB, sul1, sul2 and tetW genes were isolated. Conclusion: In this study, the presence of antibiotic-resistance genes in environmental bacteria has been confirmed.