Taşınabilir duman tahliye sistemi kullanımının ameliyathane hemşirelerinde cerrahi dumana maruziyet ile ilişkili semptomlar üzerine etkisi
Effect of using portable surgical smoke evacuation system on symptoms associated with surgical smoke exposure in operating room nurses
  1. Tez No: 887644
  2. Yazar: NERGİS DURUKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TULUHA AYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Ameliyathanelerde yaygın olarak kullanılan ve birçok avantaj sağlayan elektrocerrahi ekipmanlarının kullanımı sırasında ortaya çıkan cerrahi duman, çeşitli sağlık risklerini beraberinde getirmekte ve çalışan güvenliğini tehdit etmektedir. Bu anlamda bakıldığında ameliyathane hemşirelerinin cerrahi dumanı önlemede etkinliği kanıtlanmış korunma yöntemlerini seçmesi ve uygulaması oldukça önemlidir. Amaç: Araştırma, cerrahi dumanı önlemede taşınabilir duman tahliye sistemi kullanımının ameliyathane hemşirelerinde cerrahi dumana maruziyetle ilişkili semptomlar üzerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Yarı deneysel desenli tek gruplu ön-test son-test tipinde planlanan araştırma, özel bir hastanenin ameliyathanesinde Şubat 2024 - Nisan 2024 tarihleri arasında 24 ameliyathane hemşiresi ile gerçekleştirildi. Araştırma öncesinde gerekli etik ve kurum izinleri alındı. Araştırmanın birinci aşamasında hemşirelerin izinleri alındıktan sonra veri toplama formunu doldurmaları istendi. İkinci aşamasında; her hemşire taşınabilir duman tahliye sisteminin kullanılmadığı bir ameliyata girdi. Bu aşamada hemşirelerin taşınabilir duman tahliye sistemi kullanmadıklarında maruz kaldıkları cerrahi dumanla ilişkili semptomların şiddetini belirlemek amacıyla ön test uygulandı. Üçüncü aşamasında aynı örneklem grubu, farklı günde, taşınabilir duman tahliye sisteminin kullanıldığı bir ameliyata girdi ve maruz kaldıkları cerrahi dumanla ilişkili semptomların şiddetini belirlemek amacıyla son test uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) sürüm 26 programı (IBM Corp., Armonk, NY, USA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: The use of electro-surgical equipment in operating rooms is widespread and offers numerous advantages. However, surgical smoke produced during these procedures poses various health risks and threatens worker safety. In this context, it is crucial for operating room nurses to select and apply proven protective methods to prevent surgical smoke. Objective: This study aimed to investigate the impact of portable smoke evacuation systems on surgical smoke-related symptoms among operating room nurses. Method: A quasi-experimental single-group pre-test post-test design was used for the research, conducted with 24 operating room nurses at a private hospital between February 2024 and April 2024. Ethical and institutional approvals were obtained prior to the study. In the first phase, after obtaining consent from the nurses, they were asked to complete a data collection form. In the second phase, each nurse participated in a surgery where the portable smoke evacuation system was not used. A pre-test was conducted to determine the severity of symptoms associated with exposure to surgical smoke without the use of the system. In the third phase, the same sample group participated in a different surgery on another day, during which the portable smoke evacuation system was used, and a post-test was conducted to assess the severity of symptoms related to surgical smoke exposure. Statistical analyses were performed using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 26 (IBM Corp., Armonk, NY, USA).