Hastaların idrar örneklerinden elde edilen Candida spp. türlerinin klasik ve moleküler yöntemler kullanılarak tanımlanması ve karşılaştırılması
Identification and comparison of Candida spp. species obtained from urine samples of patients using classical and molecular methods
  1. Tez No: 921621
  2. Yazar: RIYAM HASAN TUAMA AL-DARRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ ÇAKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Candida türlerini klasik ve moleküler yöntemlerle tanımlamayı ve Candida türlerine karşı antibiyotiklerin ve uçucu yağların etkinliğini ortaya koymak amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla, Giresun ilinde bulunan, Dr. A. İlhan Özdemir Devlet Hastanesi ve Ankara'da bulunan, Doğa Laboratuvarı'ndan 106 adet izole edilmiş Candida olduğu düşünülen izolat alınmıştır. Bu izolatların mikroskobik, biyokimyasal, moleküler teşhisleri ve antifungal testleri yapılmıştır. Teşhisler sonucunda izolatlar 3 farklı Candida türü; C.albicans, C parapsilosis ve C. glabrata olarak teşhis edilmiştir. Yapılan antibiyotik etkinlik testlerinde inhibasyon zonu olarak en iyi sonuç C. glabrata ve C. albicans için sırasıyla 26.62 ve 24.18 mm çapı ile klotrimazol (10 μg) ile elde edilirken, C. parapsilosis için en iyi sonuç koloni çapı 22.5 mm le nistatinden elde edilmiştir. Bitki yağlarından ise Thymus yağında C.albicans inhibisyon zonu 70.2-72 mm iken C.glabrata için 70,2 - 74,3 mm arasında; nane yağına C. albicans inhibisyon zonu 46,6 -47,6 mm iken C. glabrata için 19,8 -43,8 mm arasında; çay yağına C. albicans inhibisyon zonu 19,6 -21,1 mm iken C. glabrata için 17,4 -18,1mm arasında değişmiştir. MİK değeri C. albicans ve C. glabrata'ya karşı Thymus yağında 0.016 μg/ml; , Nane yağında C. albicans ve C. glabrata için 0.0125 μg/ml; çay yağı ile C. albicans ve C. glabrata için 0.25 μg/ml olarak bulunmuştur. MFK ise, C. albicans ve C. glabrata'ya karşı Thymus yağında 0,031 μg/mL; Nane yağında C. albicans ve C. glabrata için 0,25 μg/ml ve çay yağında C. albicans ve C. glabrata için 0,5 μg/ml olarak belirlenmiştir. Hemoliz testinde, tüm C. albicans örnekleri kısmi hemoliz sergilemiştir. C. glabrata'da 19 örnek kısmi hemoliz gösterirken, C. parapsilosis örneklerinde herhangi bir tepki görülmemiştir. Proteinaz testinde ise sadece 44 C. albicans, 9 C. glabrata ve 1 C. parapsilosis örneği için pozitif sonuç görülmüştür
Özet (Çeviri)
This study aims to identify and detect Candida species and to prove the efficacy of antibiotics and essential oils against Candida species. For this purpose, 106 samples were taken from Dr. A. İlhan Özdemir State Hospital in Giresun province and Doğa Laboratory in Ankara, Turkey. In this study, microscopic tests, biochemical and antifungal tests, antifungal susceptibility tests and molecular tests were performed. In the susceptibility tests, the best result was obtained with clotrimazole 10 μg for C. glabrata and C. albicans with a diameter of 26.62 and 24.18 mm, respectively, while the best result for C. parapsilosis was obtained with nystatin with a diameter of 22.5 mm. The zone of inhibition for C. albicans was 70.2 and 72 mm with Thymus oil, while for C. glabrata it was 70.2 and 74.3 mm; for C. albicans with peppermint oil it was 46.6 and 47.6 mm, while for C. glabrata it was 19.8 and 43.8 mm; for C. albicans with tea oil it was 19.6 and 21.1 mm, while for C. glabrata it was 18.1 and 17.4 mm. The MIC against C. albicans and C. glabrata was 0.016 μg/ml with Thymus oil, 0.0125 μg/ml with peppermint oil for C. albicans and C. glabrata, and 0.25 μg/ml with tea oil for C. albicans and C. glabrata. MFK was 0.031 μg/mL with Thymus oil against C. albicans and C. glabrata, followed by Peppermint oil 0.25 μg/ml for C. albicans and C. glabrata and tea oil 0.5 μg/ml for C. albicans and C. glabrata. Regarding the hemolysis test, all C. albicans samples exhibited partial hemolysis. In C. glabrata, 19 samples showed partial hemolysis, while C. parapsilosis samples did not show any blood analysis. The proteinase test was positive for 44 C. albicans, 9 C. glabrata and 1 C. parapsilosis sample. No proteinase activity was observed in the remaining samples.