Irak - Kerkük te idrar yolu enfeksiyonu tanısı alan diyabetik hastalarda bazı serolojik ve biyokimyasal parametrelerin de erlendirilmesi
Evaluation of some serological and biochemical parameters in diabetic patients diagnosed with urinary tract infection in Kirkuk – Iraq
  1. Tez No: 887732
  2. Yazar: MUHAMMED ABDULAZIZ AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKILLI ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ Siham Shakoor OBID
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
İdrar yolu epitel astarının mikrobiyal istila ile iltihaplanması, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olarak bilinir. Kerkük Genel Hastanesi nde yürütülen çalışmaya, üç gruba ayrılmış çeşitli yaş (25-96) ve cinsiyetten 188 hasta katılmıştır: Sadece İYE, İYE ve T2DM ve kontrol. Üropatojenik Escherichia coli (UPEC) örneklerin %46 sında baskın patojen olmuştur. Özellikle, Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) hastalarında UPEC izolatları birden fazla antibiyotiğe karşı direnç göstermiş ve direnç oranları %60 ila %77 arasında değişmiştir. T2DM li kadınlar erkeklere kıyasla sistit enfeksiyonlarına daha yatkındı. Örnekler üzerinde yapılan kimyasal analizler önemli bulgular ortaya koymuştur: UPEC ile enfekte T2DM hastaları, diyabetik olmayan bireylere (96,38 mg/dl) ve sağlıklı kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha yüksek glikoz seviyeleri (155,51 mg/dl) sergilemiştir. Üre seviyeleri de UPEC ile enfekte T2DM de diğer gruplara kıyasla belirgin şekilde daha yüksektir. Trigliserid seviyeleri UPEC ile enfekte hastalarda diyabetik olmayanlara kıyasla yüksektir. Ancak, kreatinin, kolesterol ve LDL düzeylerinde gruplar arasında anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ayrıca, UPEC ile ilişkili HBA1C seviyeleri enfekte bireylerde önemli ölçüde yüksektir ve T2DM hastalarında anlamlı bir artış gözlenmiştir. UPEC enfeksiyonu, başta monositler olmak üzere lökosit sayısını diyabetik bireylerde sağlıklı kontrollere kıyasla daha fazla artırmıştır. C-reaktif protein ve sICAM-1 seviyeleri diyabetik hastalarda önemli ölçüde yükselmiş olup, sICAM-1 seviyeleri iltihaplı bölgelere lökosit hücre göçünü teşvik etmektedir. Ayrıca, UPEC ile enfekte diyabet hastaları, sağlıklı bireylere kıyasla önemli ölçüde daha yüksek sitokinetik IL-18, IL-6 ve TNF-α konsantrasyonları sergilemiş ve bu da yoğun bir enflamatuar yanıta işaret etmiştir. Moleküler analiz, UPEC izolatlarının beta-laktam ve kinolon antibiyotik direnci sağlayan genler içerdiğini ortaya koymuştur. Bu genler çeşitli miktarlarda CNF1 ve ampC yi içermektedir. CNF-1 geni izolatların sadece %73,7 sinde bulunmasına rağmen ampC geni hepsinde mevcuttu. Örneklerin %94,7 si papC virülans genine sahip olduğundan, tüm örnekler gyra genine sahipti. Gen kümesi boyutları tüm UPEC izolatlarında aynıdır.
Özet (Çeviri)
Inflammation of the urinary tract epithelial lining by microbial invasion , is known as a urinary tract infection (UTI). The study conducted at Kirkuk General Hospital involved 188 patients of various ages (25–96) and genders, categorized into three groups: UTIonly, UTI-and-T2DM, and a control. Uropathogenic Escherichia coli (UPEC) was the predominant pathogen in 46% of the samples. Notably, UPEC isolates in patients with Type 2 Diabetes Mellitus (T2DM) exhibited resistance to multiple antibiotics, with resistance rates ranging from 60% to 77%. Women with T2DM, were more prone to cystitis infections than men. Chemical assays conducted on the samples revealed significant findings: UPEC-infected T2DM patients exhibited significantly higher glucose levels (155.51 mg/dl) compared to non-diabetic individuals (96.38 mg/dl) and the healthy control group. Urea levels were also notably higher in UPEC-infected T2DM than other groups. Triglyceride levels are elevated in UPEC-infected patients compared to non-diabetic. However, no significant differences are observed in creatinine, cholesterol, and LDL levels between groups. Moreover, UPEC-related HBA1C levels were substantially higher in infected individuals, with a significant increase observed in T2DM patients. UPEC infection increased leukocyte numbers, mainly monocytes, higher in diabetic individuals than in healthy controls. C-reactive protein and sICAM-1 levels are significantly elevated in diabetic patients, with sICAM1 levels promoting leucocyte cell migration to inflamed areas. Additionally, UPECinfected diabetics exhibited significantly higher concentrations of cytokinetic IL-18, IL6 and TNF-α than healthy individuals, indicating an intensified inflammatory response. Molecular analysis revealed that UPEC isolates include genes that confer beta-lactam and quinolone antibiotic resistance. These genes included CNF1 and ampC in various quantities. Although the CNF-1 gene was present in only 73.7% of the isolates , the ampC gene was present in all of them.Since 94.7% of samples had the papC virulence gene ,all samples had the gyra gene . Gene cluster sizes were uniform across all UPEC isolates.