Irak'taki genç tüketicilerin teknolojik ürün kullanımına yönelik marka algısı üzerinde bir inceleme: Kerkük'te bir uygulama
An investigation on the brand perception of young consumers in iraq for the use of technological products: An application in Kirkuk
  1. Tez No: 596452
  2. Yazar: RÜŞTÜ SALİHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşen dünyada ve uluslararası pazarlarda rekabet gücünün artırılabilmesi, müşteri bağlılığının sağlanması ile doğru orantılı duruma gelmiştir. Tüketicilerin marka algılarının belirlenmesi, marka stratejilerinin oluşturulabilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. İşletmelerin daha uzun bir yaşam sürecine sahip olabilmeleri, pazarı ve müşteriyi iyi kontrol etmeleri gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Teknoloji tüketiminde özellikle gençlerin tercihlerini yönlendirebilmek adına marka algılarının ölçümlenmesi, bir zorunluluk haline gelmiştir. Ortadoğu ülkelerindeki genç tüketicilerin teknolojik ürünlere yönelik marka algısını belirlemek üzere yapılan çalışmaların azlığı, bu çalışmayı önemli kılmaktadır. Bu çalışmada temel amaç, Irak'taki genç tüketicilerin teknolojik ürün satın alma süreçlerinde yabancı isimli marka algılarını tespit etmektir. Bu amaçla Kerkük'te yaşayan 400 kişi ile anket çalışması yapılarak veriler toplanmıştır. Örneklem belirleme sürecinde özellikle genç tüketicileri hedeflemek adına yaş gruplarına dikkat edilmiştir. Elde edilen verilerin analizleri sonucunda Irak'taki genç tüketicilerin genel olarak yarısından fazlasının yabancı isimli teknolojik ürün markalarını tercih etme sıklıklarının yüksek olduğu, yabancı isimli teknolojik ürünlerde genellikle telefonlarda marka tercihinin yüksek olduğu, fiyat yönünden genellikle yabancı isimli teknolojik ürünlerin daha pahalı olduğunun düşünüldüğü, kalite yönünden de yabancı isimli teknolojik ürünlerin daha kaliteli olduğuna yönelik düşüncenin hakim olduğu tespit edilmiştir. Ölçeğin alt boyutları ile demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar araştırılmış, bulgular bölümünde ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Increase of competitive power in globalizing world and international markets has become directly proportionate to procurement of customer loyalty. Determination of brand perception of consumers is essential in terms of forming brand strategies. Enterprises could have a longer course of life, and this situation has revealed the necessity of good control for market and customers. It has become an obligation to gauge the brand perceptions in order to direct especially choices of the youth in technology consumption. Minority of studies made to determine the brand perception of young consumers in Middle East Countries for technological products makes this study important. Main goal in this study is to determine the perceptions of the brands with foreign names in purchasing processes of young consumers in Iraq for technological products. For this purpose, data is collected by making questionnaire study with 400 persons living in Kirkuk. Age groups were taken into consideration to target especially young consumers in the determination process of sample. It was determined at the end of the analysis of data obtained that frequencies of generally more than half of young consumers in Iraq to choose the brands of technological products with foreign names is high, the brand preference is high on technological products with foreign names, generally phones, it is considered that technological products with foreign names are usually more expensive in terms of prices, and also there is a thought that technological products with foreign names are more qualified in terms of quality. Significant differences were searched with sub-dimensions of the scale according to demographic variables, and it includes the results obtained in the finding section.