8-10 yaş arası çocuklarda bütünleştirici nöromüsküler egzersizlerin motor yeterlilik ve propriosepsiyona etkisinin incelenmes
The effect of integrative neuromuscular exercises on motor competence and proprioception in children aged 8-10 years
  1. Tez No: 887821
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZNUR GÖKŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KIRANDI, PROF. DR. BURÇAK KESKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada çocukların mevcut okul müfredatında bulunan beden eğitimi derslerinin dışında kapsamlı, ucuz ve iyi hazırlanmış bir bütünleştirici nöromüsküler antrenmanın (BNA) çocukların kaba motor beceri yetilerinde ve proprioseptif duyu seviyelerinde ne gibi sonuçlar elde edileceğini ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Çalışmada, gerçek deneme deseni; ön test-son test kontrol gruplu model olarak uygulanmıştır. Bu çalışmada, 8 hafta boyunca BNA antrenmanlarına deney grubu (n=15) ile herhangi bir programına dahil edilmemiş olan kontrol grubu (n=15) araştırmaya katılmıştır. Katılımcılara uygulamaya başlamadan önce ve 8 hafta sonrasında kaba motor yeterliliklerini ölçmek için Bruininks Oseretsky Motor Yeterlilik Testi2 Kısa Formu (BOT-2 KF) uygulanmıştır. Katılımcılara ayrıca uygulama öncesi ve sonrasında eklem pozisyon hissi tekniği ile propriosepsiyon ve TOGU Challenge Disk cihazı ile denge testleri yapılmıştır. Uygulama sonrasında katılımcılardan elde edilen bulgular SPSS 25 paket program aracılığıyla test edilmiştir. Elde edilen bulgularda kontrol ve deney gruplarının BOT2 grup içi ön-son test değerleri karşılaştırıldığında deney grubunun Denge 2, Hız-Çeviklik 1, Hız-Çeviklik 2, Denge 2, Kuvvet 1, Kuvvet 2 ve BOT-2 Toplam değişkenleri kapsamında son test değerlerinin ön test değerlerine göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Kontrol grubu incelendiğinde diğer değişkenler kapsamında bir farklılığa rastlanmazken sadece BOT-2 toplam ön-son test değerlerinde farklılık bulunmuştur. Deney ve kontrol grubu arasındaki proprioseptif duyu kayıplarının değerlendirilmesinde grup içi ön ve son test propriosepsiyon kayıpları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Aynı zamanda deney grubunun ön ve son test TOGU denge değerleri farklılıkları incelendiğinde bütün TOGU denge değerlerinin istatistiksel açıdan anlamlı olarak farklılaştığı bulunmuştur. Sonuç olarak 8- 9 yaş aralığında okul çağındaki çocuklar üzerinde uyguladığımız 8 haftalık BNA programının denge, hız çeviklik, kuvvet ve genel motor beceri parametrelerine olumlu yönde etki ettiği gözlemlenmiştir. Bu veriler, zaman açısından verimli, ucuz ve yeterli bir BNA programının ilkokul beden eğitimine dahil edilmesinin potansiyel değerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to reveal the outcomes of a comprehensive, low-cost, and well-prepared integrative neuromuscular training (INT) on children's gross motor skills and proprioceptive sensory levels, aside from the physical education classes included in the current school curriculum. In the study, a true experimental design with a pre-test and post-test control group model was applied. Over 8 weeks, the experimental group (n=15) participated in the INT training, while the control group (n=15) did not follow any program. Before the implementation and after 8 weeks, the Bruininks Oseretsky Motor Proficiency Test-2 Short Form (BOT-2 SF) was applied to measure the participants' gross motor proficiency. Additionally, proprioception tests using the joint position sense technique and balance tests using the TOGU Challenge Disk device were conducted before and after the implementation. The findings obtained from the participants after the implementation were analyzed using the SPSS 25 package program. The results showed that, when comparing the BOT-2 pre-test and post-test values within the groups, the experimental group had higher post-test values in the Balance 2, Speed-Agility 1, SpeedAgility 2, Balance 2, Strength 1, Strength 2, and BOT-2 Total variables compared to the pre- test values. For the control group, no significant differences were found in other variables, except for the BOT-2 total pre-test and post-test values. In the evaluation of proprioceptive sensory losses between the experimental and control groups, no statistically significant differences were found between the pre-test and post-test proprioception losses within the groups. Additionally, when examining the pre-test and post-test TOGU balance value differences in the experimental group, all TOGU balance values were found to differ statistically significantly. As a result, it was observed that the 8-week INT program we applied to school-age children aged 8-9 had a positive impact on balance, speed agility, strength, and general motor skill parameters. These data demonstrate the potential value of incorporating a time-efficient, low-cost, and adequate INT program into primary school physical education.