Gıda israfını önleme motivasyonunun evdeki ve oteldeki gıda israfı davranışına etkileri
The effects of motivation to avoid food waste on food waste behavior at home and in hotels
  1. Tez No: 887841
  2. Yazar: GÜLÇİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRVAN ŞEN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, gıda israfını önleme motivasyonunun evdeki ve oteldeki gıda israfı davranışlarına etkisini ortaya koymak ve ev ile otel ortamları arasındaki gıda israfı davranışı ilişkisini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, gıda israfı motivasyonlarını ölçmek için "Gıda İsrafını Önleme Motivasyonu Ölçeği'', evde gıda israfını önleme davranışlarını belirlemek için ''Evdeki Gıda İsrafını Önleme Davranışları Ölçeği'' ve oteldeki gıda israfını önleme davranışlarını belirmek için ise ''Oteldeki Gıda İsrafını Önleme Davranışları Ölçeği'' olmak üzere 3 ayrı ölçekten oluşturulmuş olan bir anket formu, katılımcılara uygulanmıştır. Araştırmada kolayda ve amaçlı örnekleme yöntemleri kullanılarak her şey dahil konseptli otellerde, en az bir gece konaklama deneyimi olan 18 yaş ve üzerinde olan bireylerden toplanan 241 anket formu değerlendirmeye alınmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve SmartPLS analiz programları birlikte kullanılmıştır. Bu çalışma, bireylerin gıda israfı davranışlarının çeşitli motivasyonel boyutlara göre farklılık gösterdiğini ve eylemlerini ev ve otel ortamlarında farklı şekilde etkilediğini açıkça ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları gıda israfını önleme motivasyonlarının evdeki ve oteldeki gıda israfını önleme davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymakta ve gıda israfı davranışlarını etkili bir şekilde ele alacak stratejilere duyulan ihtiyacın altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the effect of motivation to prevent food waste on food waste behavior at home and in hotels and to determine the relationship between food waste behavior between home and hotel environments. In this context, a questionnaire form consisting of 3 different scales, namely“The motivation to avoid food waste”to measure food waste motivation,“Scale for Measuring Food Waste Avoidance Behaviors at Home”to determine food waste prevention behaviors at home and“Scale for Measuring Food Waste Avoidance Behaviors in Hotels”to determine food waste prevention behaviors at the hotel, was applied to the participants. In the study, 241 questionnaire forms collected from individuals aged 18 and over with at least one night of accommodation experience in all-inclusive concept hotels using convenience and purposive sampling methods were evaluated. SPSS and SmartPLS analysis programs were used together to analyze the data. This study clearly reveals that individuals' food wasting behaviors differ according to various motivational dimensions and affect their actions differently in home and hotel settings. In conclusion, the findings of the study reveal the influence of food waste prevention motivations on food waste prevention behaviors at home and in hotels and underline the need for strategies to effectively address food waste behaviors.