Analysis of the dependencies of emerging countries' stock markets with novel time varying flexy copula approach
Gelişmekte olan ülke borsalarının bağımlılıklarının yeni zamanla değişen esnek kopula yaklaşımı ile analizi
- Tez No: 887843
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAYAT GÖLBAŞI ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İstatistik, Economics, Statistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezde BRICS-T ülke borsalarının finansal şokların varlığındaki bağımlılık yapılarını araştırmak amacıyla zamanla değişen esnek kopula (ZDEK) yaklaşımı önerilmiş ve uygulanmıştır. Bu amaçla, 2001, 2008 krizleri, COVID-19 dönemi ve Ukrayna-Rusya savaş dönemi dahil olmak üzere dört farklı kriz dönemi belirlenmiştir. Ayrıca, ülke borsaları arasındaki risk yayılmalarını incelemek için Koşullu Riske Maruz Değer (KRMD) kopula ve delta-KRMD kopula analizleri uygulanmış ve ülke borsa piyasalarının risk yayılmaları ve risk katkıları analiz edilmiştir. Kriz dönemlerine ilişkin sonuçlara göre, ZDEK yöntemi hem log-olabilirlik değerleri hem de Akaike bilgi kriterleri bakımından diğer tüm tek, zamanla değişen tek ve zamanla değişen optimal kopula yöntemlerine kıyasla tatmin edici bir model uyumu sağlamıştır. Tüm kriz dönemleri incelendiğinde, Çin'in diğer BRICS-T ülkelerine göre en düşük bağımlılık değerine sahip olduğu bulunmuştur. Ayrıca, tüm dönemler göz önüne alındığında Türkiye-Rusya ikilisinin diğer çiftlere göre nispeten daha yüksek bağımlılık değerlerine sahip olduğu sonucuna varılmıştır. Risk yayılımları ve risk katkısı açısından, Çin'in diğer BRICS-T ülkelerinden risk yayılımına en az maruz kalan ülke olduğu, Türkiye'nin ise en fazla risk yayılımına maruz kalan ülke olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a time-varying flexy copula (TVFC) approach was proposed and performed to investigate the dependence structures of BRICS-T stock markets as representatives of emerging countries in the presence of financial shocks. For this purpose, four different crisis periods were selected, including the crises of 2001, 2008, and COVID-19 and the Ukraine-Russia war period. In addition, to examine the risk spillovers between the country stock markets, Conditional Value-at-Risk (CoVaR) copula and delta-CoVaR copula analyses were applied, and the risk spillovers and risk contributions of the country stock markets were analyzed. According to the results for the crisis periods, the TVFC method provided a satisfactory model fit compared to all other single, time-varying single, and time-varying optimal copula methods based on both log-likelihood values and Akaike information criteria. When all crisis periods were examined, it was found that China had the lowest dependency value compared to the other BRICS-T countries. Considering all periods, it was concluded that the dependency values of the Türkiye-Russia pair were relatively higher than other pairs. In terms of risk spillovers and risk contributions, it was found that China was the country least exposed to risk spillovers from the other BRICS-T countries, while Türkiye was the country most exposed to risk spillovers.