Investigation of impacts of graphene-doped fuel blends on greenhouse gas emissions
Grafen doplu yakıt karışımlarının sera gazı emisyonları üzerindeki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 887845
  2. Yazar: ALİ CAN MERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ABDULVAHİTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sürdürülebilir enerji kaynakları arayışı, iklim değişikliğini hafifletme ve çevresel bozulmayı azaltma ihtiyacı nedeniyle onlarca yıldır küresel bir endişe kaynağı olmuştur. Sanayi devriminden bu yana, kömür, petrol ve doğal gaz gibi fosil yakıtlara olan bağımlılık, modern medeniyetin enerji tüketiminin temel taşı olmuştur. Ancak, bu fosil yakıtların yanması, atmosfere önemli miktarda sera gazı (GHG), öncelikle karbondioksit (CO2), metan (CH4) ve azot oksit (N2O) salmaktadır ve bu da küresel ısınma ve iklim değişikliğine katkıda bulunmaktadır. Enerji, günümüzde insanlar için en önemli ihtiyaçlardan biridir. Günümüzde fosil yakıtların piyasaya girmesi ve zararlarının ortaya çıkması nedeniyle, inşaat yeni ve daha çevre dostu bir yakıt kaynağına yönlendirilmiştir. Bunlardan biri, nano partiküllerden oluşan grafen ve grafen oksittir. Bu ışıldayan grafen ve grafen oksit ilaveli yakıtlar üzerinde çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmada, çeşitli grafen oranları ile karıştırılmış optimum yakıt karışımına karar vermek için yedi farklı MCDM yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The quest for sustainable energy sources has been a pressing global concern for decades, driven by the need to mitigate climate change and reduce environmental degradation. Since the industrial revolution, reliance on fossil fuels such as coal, oil, and natural gas has been the cornerstone of modern civilization's energy consumption. However, the combustion of these fossil fuels releases significant quantities of greenhouse gases (GHGs), primarily carbon dioxide (CO2), methane (CH4), and nitrous oxide (N2O), into the atmosphere, contributing to global warming and climate change.Energy is one of the most important needs for people today. Nowadays, due to the introduction of fossil fuels into the market and their damages, construction has been directed to a new and more environmentally friendly fuel source. One of these is graphene and graphene oxide consisting of nano particles. Studies on these glowing graphene and graphene oxide added fuels are taken. In this study, seven different MCDM method was used in order to decide the optimum fuel blend mixed with various graphene ratios.