Argümantasyon tabanlı bilim öğrenme yaklaşımının öğrencilerin kavramsal anlamalarına, çoklu gösterim kullanma ve argümantasyon becerilerine etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of science writing heuristic approach on students' conceptual understanding, use of multiple representations and argumantaton skills
- Tez No: 887921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, fen eğitiminde Argümantasyon Tabanlı Bilim Öğrenme (ATBÖ) yaklaşımının, öğrencilerin kavramsal anlamalarına, çoklu gösterim kullanma ve argümantasyon becerilerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada karma metot araştırmasının iç içe deseni kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 8. Sınıfta öğrenim gören, toplamda 11 öğrenci oluşturmaktadır. ATBÖ yaklaşımına uygun olarak fiziksel ve kimyasal değişimler, kimyasal tepkimeler, asit ve bazlar olmak üzere üç temel başlık altında ATBÖ yaklaşımına uygun etkinlikler gerçekleştirilmiştir. Sonrasında öğrencilere, ATBÖ yaklaşımının içinde yer alan öğrenme amaçlı özet yazma etkinlikleri uygulanmıştır. Çalışma 7 haftada tamamlanmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak iki aşamalı kavram başarı testi, gösterim anketi, vignette soruları, ATBÖ yaklaşımına uygun öğrencilerin hazırlamış olduğu laboratuvar raporları ve özet yazma etkinlikleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler Wilcoxon işaretli sıralar testi, Friedman testi kullanarak analiz edilmiştir. Çalışma sonucunda ATBÖ uygulamaları ile öğrencilerin kavramsal anlama, çoklu gösterim kullanma ve argümantasyon becerilerinin geliştiği ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin özet yazma etkinlikleri arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of the Science Writing Heuristic (SWH) approach in science education on the conceptual understanding, multiple representations and argument skills of 8th-grade students. The embedded design technique of mixed method research was used in the study. The sample of the study consisted of 11 students in the 8th grade attending a village school in the Central Anatolia region. In accordance with the SWH Approach, activities were conducted in the science laboratory under three main topics: physical and chemical changes, chemical reactions, and acids and bases. Afterwards, summary writing activities were applied to the students for learning purposes. The study was completed in 7 weeks. In the study, a two-tier concept achievement test, an representation survey, vignette questions, laboratory reports prepared by students according to the SWH approach, and summary writing activities were used as data collection tools. The data obtained were analyzed using the Wilcoxon signed-rank test and the Friedman test. As a result of the study, students' conceptual understanding, argument skills and representation skills improved with SWH approach. No statistically significant differences were observed among the summary writing activities.