Vermikülit katkısının vitrifiye seramik özelliklerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of vermiculite on the properties of sanitaryware
- Tez No: 887951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışma, vitrifiye seramik üretiminde yerel bir hammadde olan vermikülitin kullanımıyla enerji tasarrufu sağlama ve ürün özelliklerini iyileştirme amaçlarını taşımaktadır. Araştırmada, farklı oranlarda (%0, %5, %10) vermikülit katkısı içeren seramik numuneler hazırlanmış ve bu numunelerin fiziksel ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Katkı olarak kullanılacak olan vermikülit önce >1250oC'de ergitilmiş, hızla soğutularak sonrasında vitrifiye massesindeki diğer hammaddeler ile eş boyutta olması için bilyalı değirmende 100 mikron altına öğütülmüştür. Sonrasında ticari vitrifiye massesi ile homojen bir şekilde karıştırılmış ve alçı kalıplara dökülerek etüv içerisinde kurutma işlemine tabii tutulmuştur. Kurutulan numuneler daha sonra 1210o C' de 1 saat pişirilmiştir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra numuneler, fiziksel ve mekanik özelliklerinin belirlenmesi amacıyla çeşitli testlere tabi tutulmuştur. Hazırlanan numunelerin pişme küçülmeleri, su emme, üç nokta eğme mukavemet ve renk analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, vermikülit katkısının vitrifiye seramiklerin fiziksel ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to save energy and improve product properties by using vermiculite, a local raw material, in vitrified ceramic production. In the study, ceramic samples containing different proportions (0%, 5%, 10%) of vermiculite additives were prepared and their physical and mechanical properties were investigated. The vermiculite to be used as an additive was first melted at >1250o C, cooled rapidly and then ground below 100 microns in a ball mill to be of the same size as the other raw materials in the vitrified mass. It was then homogeneously mixed with commercial vitrified mass and poured into plaster molds and dried in an oven. The dried samples were then baked at 1210o C for 1 hour. After the baking process was completed, the samples were subjected to various tests to determine their physical and mechanical properties. Baking shrinkage, water absorption, three-point bending strength and color analysis of the prepared samples were performed. As a result of the analysis, the effects of vermiculite additive on the physical and mechanical properties of vitrified ceramics were evaluated.