Veritabanı ve web tabanlı bir sistem ile küçükbaş hayvan gelişiminin ve sürü takibinin gerçekleştirilmesi
Realization of ovine animal development and herd monitoring with a database and web-based system
  1. Tez No: 887965
  2. Yazar: SEMA IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnternet ve Bilişim Teknolojileri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Literatür incelemesi ve saha görüşmeleri sonucu, araştırmacıların ve çiftçilerin küçükbaş hayvan yetiştiriciliğive sürü takibinde veri kaynaklı bazı sorunlar yaşadıkları tespit edilmiştir. Bu tezin amacı, küçükbaş hayvanların gelişimlerinin takibi için sürü takip mantığına dayalı bir web uygula-ması çözümü geliştirmektir. Bu araştırma, verilerin güvenilir bir şekilde kaydedilmesini, saklanma-sını, paylaşılmasını ve erişimini sağlayacaktır. Araştırmanın tamamlanması, küçükbaş hayvan yetiş-tiricilerinin sürülerini daha verimli bir şekilde yönetmelerine ve küçükbaş hayvanların gelişimiyle ilgili bilgilerin daha iyi bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
As a result of the literature review and field interviews, it has been determined that researchers and farmers have some data-driven problems in small ruminant breeding and herd tracking. The aim of this thesis is to develop a web application solution based on herd tracking logic for tracking the development of small ruminants. This research will enable reliable recording, storage, sharing and access of data. The completion of the research will contribute to a more efficient management of herds by small ruminant breeders and a better understanding of the information related to the development of small ruminants.