Yaşlılarda epilepsi: Geç epilepsi
Epilepsy in elderly
- Tez No: 88804
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN BİLİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 VI. ÖZET Epilepsi en sık rastlanılan nörolojik rahatsızlıklardan biri olup, insidansının arttığını gösteren bir çok yayın bulunmaktadır. Yaşlılık dönemi infant dönemine benzer şekilde yüksek epilepsi riskine sahiptir. Yaşlılık dönemi epilepsisinin kendine özgü klinik özelliklerini, en sık rastlanılan etiyolojik etmenleri, nöbet tiplerini ve laboratuvar bulgularını saptamak amacı ile bu çalışmayı yaptık. 58 toplam hastanın 38*i (%65.5)erkek, 20'si (%34.5)kadındı. Yaşları 50 ile 83 arasında idi. Nöbetlere ait en sık etiyolojik etmen %48.2 oranı ile SVH'dı ve bunu takiben beyin tümörleri (%15.5), kafa travması (%8.6), demans (%5.1) ve SSS enfeksiyonları (%1.7) geliyordu. Sekonder jeneralizasyon olsun veya olmasın basit parsiyel nöbetler en sık görülen nöbetlerdi ve tüm nöbetlerin %50'si idi. EEG %82.7 hastada anormaldi. %37.9 fokal yavaşlama, %27.6 diffiiz yavaşlama, %17.2 epileptiform anormallik izlendi. 3 hastada PLED's vardı.
Özet (Çeviri)
44 VII. SUMMARY Epilepsy is one of the most encountered neurological disease and there are several reports on its increasing incidence. Just like in infancy period, elderly has an high epilepsy risk. In this study we aimed to determine the specific clinical features, the most encountered etiological factors, seizure types and laboratory findings of the epilepsy in the elderly. Of the 58 total patients, 38 were male (%65.5), 20 were female (%34.5). Their age was ranging from 50 to 83. The most seen etiologic factors of the seizures were SVD in %48.2, of the patients following brain tumors (%15.5), head trauma (%8.6), dementia (%5.1) and CNS infections (%1.7). either in the presence of secondary generalization or not, simple partial seizures were the most seen seizures and the %70 of the whole seizure. EEG was abnormal in %82.7 of the patients. In %37.9 focal slowing, %27.6 diffuse slowing and %17.2 epileptiform abnormalities were observed. The patients have had PLEDs.