Farklı cam iyonomer simanların flor salınımları ile dentin bağlantılarının araştırılması
To Determine the fluoride release and dentin bond strength of various glass ionomer cements
- Tez No: 88803
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT BEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
88 ÖZET Konvansiyonei cam iyonomer simanların çevrelerine flor iyonu saldıkları ve dişe adezyon özellikleri bilinmektedir. Son yıllarda, rezin modifiye cam iyonomer simanlar üretilmiştir. Bu simanların kimyasal formüllerinde farklılıklar vardır ve bu farklılık flor salınım özelliğini ve dişe adezyonunu etkileyebilir. Bu çalışmanın amacı farklı cam iyonomer simanların, flor salınım miktarını ve dentin bağlantısını değerlendirmektir. Bu invitro çalışmada 28 gün boyunca farklı cam iyonomer simanlann flor salınım miktarı değerlendirilmiştir. Her materyalden 1mm yüksekliğinde, 10 mm çapında 10 örnek hazırlandı ve örnekler 5 gruba ayrıldı: LGrup: Ketac-Fil Aplicap; 2.Grup: Chelon-Silver; 3.Grup: Ketac-Cem; 4.Grup: Vitremer Core Buildup/Restorative; 5.Grup: Vitremer Luting Cement. Simanlar üretici firma önerileri doğrultusunda karıştırılıp teflon kalıplar içine konuldu ve iki cam plaka arasında sıkıştırıldı. Örnekler 37 ° C'de 1 saat bekletildi. Her örnek 5ml distile su içeren ayrı plastik kaplara konuldu. Flor miktarının tayini 1,2,3,4,7,14,21,28 günlerde solüsyona eşit miktarda TISAB konularak yapıldı. Flor miktarının tayini, flor iyon seçici elektrodu (Orion 9609) ve iyon analizi yapan cihaz (Orion 720A) ile gerçekleştirildi. Solüsyonda salınan flor miktarı, ppm cinsinden belirtildi. Sonuçlar, cam iyonomer simanların tümünde zamana bağlı flor salınım değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadığını-89 göstermiştir. Hem konvansiyonel cam iyonomer simanlar hem de rezin modifiye cam iyonomer simanlar 1. günde önemli miktarda flor salmış ve bu salınım test süresi olan 28 gün boyunca devam etmiştir. 1. günde Vitremer Core Buildup/Restorative diğer gruplarla karşılaştırıldığında en az flor salan grup olmuştur. 28 gün sonunda Ketac-Fil Aplicap toplam olarak diğer materyallerden daha fazla flor salmıştır. Farklı cam iyonomer simanların makaslama bağ dayana dentinde değerlendirilmiştir. Dentin yüzeylerine Ketac Conditioner 10 saniye uygulanmıştır. Dentin 30 saniye su ile yıkanmış ve hava ile kurutulmuştur. Vitremer Core Buildup/Restorative uygulanacak grupta Vitremer Primer 30 saniye sürülmüştür. Yüzey hava ile kurutulmuş ve primer 20 saniye ışık ile sertleştirilmiştir. Materyaller dentine teflon kalıplar yardımıyla uygulanmıştır ( iç çap: 3mm, yükseklik: 3mm ). Örneklere 500 kere termal siklus banyosu uygulandıktan sonra makaslama bağ dayancı testi yapılmıştır. Örnekler Instron test cihazına yerleştirilmiş ve 0,5mm/dak hızla kuvvet uygulanmıştır. Kopma anındaki değerler, bağlanan materyalin yüzey alanına bölünüp Mega Pascal (MPa) çevrilmiştir. Dentin-cam iyonomer ara yüzündeki kopmaların, adeziv veya koheziv olup olmadığını değerlendirmek için SEM ile incelenmiştir. Makaslama bağ dayancı testinde, en yüksek değer Vitremer Core Buildup/Restorative ile elde edilmiş, en düşük değer de Ketac-Cem ile elde.90- edilmiştir. Ketac-Fil Aplicap, Chelon-Silver ve Vitremer Luting Cement arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. SEM bulguları, makaslama bağ dayana bulgularını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
91 SUMMARY Conventional glass ionomer cements are known to release fluoride ions to their surroundings and adhesion to tooth structure. Recently, resin- modified glass ionomer cements have been produced. These have differing chemical formulations and this may affect their ability to release fluoride and adhesion to tooth structure. The purpose of this study was to evaluate the amount of fluoride release and bond strength to dentin of various glass ionomer cements. This invitro study evaluated the amount of fluoride release from different glass ionomer cements over a period of 28 days. 10 disk samples, measuring 1mm height and 10mm diameter were prepared of each material and divided at random into 5 groups: Group 1: Ketac-Fil Aplicap; Group 2: Chelon- Silver; Group 3: Ketac-Cem; Group 4: Vitremer Core Buildup/Restorative; Group 5: Vitremer Luting Cement. The cements were mixed according to the manufacturers recommondations, placed in teflon molds and pressed between two glass plates. The samples were stored at 37 ° C for 1 hour. Each sample was suspended in individual plastic containers contaning 5ml of distilled water. Fluoride release was determined at 1,2,3,4,7,14,21,28 days after buffering the solution with equal volume of TISAB. Fluoride release was measured with a fluoride ion-specific electrode (Orion 9609) and an ion analyser (Orion 720A). Fluoride release was expressed as ppm in solution.92 The results revealed that fluoride release patterns were similar for all glass ionomer cements tested.The conventional and resin-modified glass ionomer cements showed significant fluoride release after 1 day and this fluoride release continued over the entire 28 days testing period. At day 1 Vitremer Core Buildup/Restorative release significantly less fluoride than all the other products. Cumulative fluoride release from Ketac- Fil Aplicap is significantly greater than all the other products tested over 28 day period. Shear bond strength for various glass ionomer cements were determined in dentin. Dentin surfaces were treated with Ketac Conditioner and was applied to react for 10 seconds. The dentin was rinsed with water for 30 seconds and dried with compresed air. In Vitremer Core Buildup/Restorative group Vitremer Primer was applied to dentin for 30 seconds. The surface was dried with compressed air and the primer was light cured for 20 seconds. Materials were applied to dentin using teflon molds (internal diameter: 3mm, height: 3mm). Shear bond strengths were determined after the specimens were thermocycled 500 times. The samples were mounted on an Instron universal testing machine and the load was applied at a cross speed of 0,5mm/min. The fracture loads (kg) were converted to Mega Pascal (MPa) using the cross sectional area of the bonded posts of materials. The fracture sites along the dentin-glass ionomer interface were evaluated by SEM to determine whether the fracture was adhesive or cohesive in nature.?93- Vitremer Core Buildup/Restorative had the highest, Ketac-Cem had the lowest mean bond strength of glass ionomer cements tested. The bond strength of Ketac-Fil Aplicap, Chelon-Silver, Vitremer Luting Cement were not significantly different from each other. Results of shear bond strength tests and SEM analysis support each other.