Z kuşağında öfkenin ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün duygusal yeme üzerine etkisi
The effect of anger and intolerance of uncertainty on emotional eating in generation Z
- Tez No: 954219
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, Z kuşağının öfke, belirsizlik ve duygusal yeme davranışları arasındaki ilişkileri anlamak ve demografik faktörlerin bu ilişkiler üzerindeki etkilerini belirlemektir. Bu çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyetler arasında duygusal yeme, belirsizliğe tahammülsüzlük ve öfke düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Medeni durum analizinde, bekar ve evli bireyler arasında da bu özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir; ancak, öfke düzeyinde gözlenen fark anlamlılık sınırında kalmıştır. Yaş gruplarına göre yapılan analizlerde, duygusal yeme ve öfke düzeyleri açısından yaş grupları arasında anlamlı bir fark bulunmazken, belirsizliğe tahammülsüzlük düzeyinde anlamlı bir fark gözlemlenmiştir. Özellikle 21 yaş grubundaki bireylerin belirsizliğe tahammülsüzlük seviyelerinin diğer yaş gruplarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgular, demografik faktörlerin bu psikolojik özellikler üzerindeki etkilerinin karmaşık ve değişken olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to understand the relationships between anger, intolerance of uncertainty, and emotional eating behaviors among Generation Z university students, and to determine the impact of demographic factors on these relationships. A quantitative research method was used in this study. According to the research findings, no significant differences were found between genders in terms of emotional eating, intolerance of uncertainty, and anger levels. In the marital status analysis, no statistically significant differences were found between single and married individuals for these traits, although the observed difference in anger levels was borderline significant. Analyses conducted based on age groups revealed no significant differences in emotional eating and anger levels across different age groups, while a significant difference was observed in intolerance of uncertainty levels. Specifically, it was found that individuals in the 21-year-old age group had higher levels of intolerance of uncertainty compared to other age groups. These findings suggest that the effects of demographic factors on these psychological traits can be complex and variable.