Optimization of IR reflective automotive topcoat formulations to reduce vehicle cooling load by using design of experiment
Araçların soğutma yükünü azaltacak IR yansıtan otomotiv sonkat formülasyonlarının deneysel tasarım yöntemi ile optimize edilmesi
- Tez No: 888147
- Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez kapsamında, kızılötesi yansıtıcı inorganik pigmentlerin akrilik ortamdaki dispersiyonları oluşturulmuştur. RAL 9010, RAL 7021 ve RAL 9011 renklerine yönelik renk eşleştirme çalışmaları, IR yansıtıcı pigmentlerle tasarlanan renk pastaları kullanılarak yapıldı. RAL 9010, 7021 ve 9011 renkleri için geleneksel pigmentlerle ve IR yansıtıcı inovatif pigmentlerle tasarlanmış formüllerin kızılötesi bölgede yansıtma kabiliyetleri karşılaştırılmış ve IR yansıtıcı pigmentlerin performansının iyi olduğu sıcaklık testi ile belirlenmiştir. Daha sonra IR yansıtıcı pigmentlerle tasarlanan formüllerin optimizasyon çalışmaları ele alınmıştır. Tasarlanan renk formüllerinde ön çalışmalar yapılarak, parametre olarak pigmentasyon ve kuru film kalınlığı; response olarak ise sıcaklık testi ve rub-out testi belirlenmiştir. Her renk için belirlenen matrislere göre panel uygulamaları yapılmıştır. Belirtilen formüllerle boya uygulanan paneller için sıcaklık test düzeneği oluşturularak analizleri yapılmıştır. Formülasyonların stabilite kontrolleri için rub-out testi yapılmıştır. Deney tasarımı matrisi, deneysel tasarım koşullarına uygun olacak şekilde hazırlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucu toplanan veriler Minitab 16 yazılımında deneysel tasarım yöntemi ile anliz edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda pigmentasyon ve kuru film kalınlığı olarak belirlenen parametrelerin response üzerindeki etkileri incelenmiştir. Kurulan modellemelerin performansı detaylı olarak incelenmiş olup ve elde edilen modellerin başarılı olduğu görülmüştür. Geleneksel pigmentlere göre kızılötesi bölgede daha iyi yansıtma performansı gösteren IR yansıtıcı pigmentlerin kullanıldığı formüller bu tez kapsamında optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis involved creating dispersions of infrared-reflective inorganic pigments in acrylic medium. Color matching studies for RAL 9010, RAL 7021, and RAL 9011 colors were carried out using color pastes designed with IR-reflective pigments. For RAL 9010, 7021, and 9011 colors, the reflection abilities of formulas designed with traditional pigments and IR reflective innovative pigments in the infrared region were compared, and it was determined by the temperature test. Through a temperature test, it was established that the performance of the IR reflective pigments was satisfactory. Next, the discussion focused on optimization studies of the formulations that were designed using IR-reflective pigments. Preliminary studies were carried out on the designed color formulas, and pigmentation and dry film thickness were determined as parameters, and a temperature test and a rub-out test were determined as responses. Panel applications were made according to the matrices determined for each color. A temperature test apparatus was created and analysed for the panels on which paint was applied with the specified formulas. A rub-out test was performed for stability control of the formulations. The experimental design matrix was prepared to comply with the experimental design conditions. The data collected as a result of the studies was analysed using the experimental design method in Minitab 16 software. The studies examined the effects of determined parameters, such as pigmentation and dry film thickness, on the response. The performance of the established models was examined in detail and was found to be quite successful. Formulas using IR-reflective pigments, which show better reflecting performance in the infrared region compared to traditional pigments, have been optimized.