Toplam kalite yönetiminin başarısında kültürel faktörlerin etkisi: Türk Ve Japon atasözleri üzerinden bir analiz
The effect of cultural factors on the success of total quality management: An analysis based on Turkish and Japanese proverbs
- Tez No: 888154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN AĞRAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Toplam Kalite Yönetimi, sürekli iyileştirme, müşteri odaklılık, çalışan katılımı ve liderlik gibi temel prensiplere dayanmaktadır. Türk ve Japon işletmeleri arasındaki kurum kültürleri karşılaştırıldığında, her iki kültürde de kalite yönetimi anlayışının temel prensipleriyle uyumlu bazı özellikler göze çarpmaktadır. Japon işletmeleri, sürekli iyileştirme (Kaizen) ve çalışan katılımını vurgularken; Türk işletmelerinde liderlik ve müşteri odaklılık daha belirgin hale gelmektedir. Bu araştırma, Toplam Kalite Yönetimi (TKY) uygulamalarının başarısında kültürel faktörlerin rolünü incelemekte ve bu bağlamda Türk ve Japon kültürlerini atasözleri üzerinden karşılaştırmaktadır. Literatür taraması ve döküman inceleme tekniğini kullanarak yapılan bu araştırma, TKY'nin kültürel çeşitlilikten nasıl etkilendiği ve bu etkileşimin nasıl ortaya çıktığı ile ilgili bilgiler sunmaktadır. Türk kurum kültüründe, dayanıklılık, kararlılık ve cesaret gibi değerler vurgulanırken, Japon kurum kültüründe disiplin, sadakat ve incelik ön plandadır. Türk ve Japon atasözlerine yapılan analizde, her iki TKY ilkelerinin de benzer temalara sahip olduğu görülmektedir. Türk atasözleri genellikle cesareti, mücadeleyi ve dayanışmayı vurgularken, Japon atasözleri disiplini, işbirliği ve sadakati ön plana çıkarmaktadır. Sonuç olarak, kültürel farklılıkların TKY uygulamaları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.Bu çalışma, Türk ve Japon kültürlerinin TKY'ye olan yaklaşımlarını karşılaştırarak, kültürel özelliklere sahip TKY uygulamalarında çalıştırılmak üzere bir çerçeve sunmuştur. Gelecekte, diğer kültürlerin TKY'ye olan etkilerini daha fazla derinleştirebilir ve kültürel farklılıkları TKY uygulamalarının başarına etkisinin nasıl olduğu ile ilgili bilgiler elde edilmesini sağlayabilir. Türkiye'de kalite yönetimi konusunda daha az gelişmiş bir kültür vardır. Japon ve Türk kurum kültürleri farklı olsa da, her iki kültür de işletmelerin başarısı için önemlidir. İşletmelerin kendi kültürlerine uygun olarak çalışanlarını yönetmesi ve onların ihtiyaçlarına uygun çözümler sunması, hem çalışan memnuniyetini hem de işletme başarısını artıracağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Total Quality Management is based on basic principles such as continuous improvement, customer focus, employee participation and leadership. When the corporate cultures between Turkish and Japanese businesses are compared, some features that are compatible with the basic principles of the quality management approach stand out in both cultures. While Japanese businesses emphasize continuous improvement (Kaizen) and employee participation; Leadership and customer focus are becoming more evident in Turkish businesses. This research examines the role of cultural factors in the success of Total Quality Management (TQM) practices and compares Turkish and Japanese cultures through proverbs in this context. This research, conducted using the literature review and document review technique, provides information about how TQM is affected by cultural diversity and how this interaction emerges. While values such as endurance, determination and courage are emphasized in Turkish corporate culture, discipline, loyalty and finesse are at the forefront in Japanese corporate culture. In the analysis of Turkish and Japanese proverbs, it is seen that both TQM principles have similar themes. While Turkish proverbs generally emphasize courage, struggle and solidarity, Japanese proverbs highlight discipline, cooperation and loyalty. As a result, it shows that cultural differences have a significant impact on TQM practices. This study compares the approaches of Turkish and Japanese cultures to TQM and offers a framework to operate in TQM practices with cultural characteristics. In the future, it can further deepen the impact of other cultures on TQM and provide information on how cultural differences affect the success of TQM practices. There is a less developed culture of quality management in Turkey. Although Japanese and Turkish corporate cultures are different, both cultures are important for the success of businesses. It has been determined that businesses managing their employees in accordance with their own culture and providing solutions that suit their needs will increase both employee satisfaction and business success.