Bankacılıkta örgütsel stres ve duygusal zeka ilişkisi
The relationship between organisational stress and emotional intelligence in banking
  1. Tez No: 888172
  2. Yazar: MEHMET ALİ ABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN BAKKALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Hayatımızın her döneminde stres kaçınılmaz olmakla birlikte günümüz koşullarını dikkate aldığımızda stres yaşadığımız anlar günden güne artmaktadır. Zaman baskısı, artan rekabet, çalışma koşullarının zorluğu, trafik, hava şartları, toplum yapısındaki değişiklikler, teknolojik gelişmeler, belirsizlikler, iletişimsizlik, sevgi ve aidiyet duygusunun zayıflığı gibi örneklendirebileceğimiz kişisel veya çevresel nedenlerle stresli olduğumuz zamanlar çoğalmaktadır. Duygusal zekâ ile kişi duygularına yön verebilir. Hayat bizim algıladığımız ve anlamlandırdığımız kadarsa duygularımızı yöneterek ve bakış açımızı değiştirerek stresle baş edebilir, özel ve iş hayatımızda daha huzurlu ve verimli olabiliriz. Çalışmada, bankacılıkta örgütsel stres ve duygusal zekâ arasındaki ilişkiyi tespit etmek için; stresin kişisel ve örgütsel kaynakları, stres yönetimi, duygusal zekâ kavramı ve duygusal zekâ aracılığı ile stresle nasıl baş edilebileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Considering present life conditions, stress is inevitable and moments that we experienced stress increase day by day. There are many times that we are stressfull due to personal and environmental reasons time pressure, increased competition, difficulties in work life, traffic and weather conditions, changes in community structure, technological developments, uncertainties, lack of communication, affection and weakness of the sense of belonging and so forth. Through the instrument of emotional intelligence, one can give direction emotions and feelings. Life is what we perceive and understand, in this regard we can cope with stress by managing our emotions and changing our perspective. Also, we can be more peaceful and productive in our private and work life. As a result, in this study, to reveal the relationship between organizational stress and emotional intelligence it is discussed personal and organizational sources of stress, stress management, the concept of emotional intelligence and how stress can be dealt with emotional intelligence.