Kastamonu Cide ilçesinin turizm potansiyelinin incelenmesi
Investigation of the tourism potential of Kastamonu Cide district
  1. Tez No: 888266
  2. Yazar: SERHAT ÇALIMLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Turizm, ekonomiye olan katkısı ile son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin gelirlerinin arttırılmasında önemli bir sektör olarak ilgi çekmektedir. Bu nedenle daha fazla ziyaretçi çekebilmek ve sürdürülebilirliğin sağlanması için kaynakları koruyan bir yaklaşımı esas alan turistik ziyaretlerin, daha geniş bir dönemi kapsayacak şekilde planlanması ve çeşitlendirilmesi turizm gelirlerini etkileyebilmektedir. Bu bağlamda, bu çalışmada Kastamonu Cide İlçesinin mevcut turizm potansiyelinin ortaya konulması ve turizmin gelişimi için çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Bu çalışmada turizm kaynaklarının detaylı ve derinlemesine bir şekilde ele alınabilmesi için yorumlayıcı felsefenin bir ürünü olan nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma Cide İlçesinin potansiyel yönlerinin ortaya konulmasına yönelik olduğu için bu kapsamda uzman görüşlerini ve deneyimlerini almak önemli bir husus olmuştur. Araştırma kapsamında ilçenin potansiyelinin belirlenmesi adına yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla veriler yüz yüze toplanmıştır. Görüşmeler neticesinde toplanan veriler nitel betimsel analizine tabi tutulmuştur. Çalışmadan elde edilen veriler neticesinde turizmin planlaması, turizm hizmet altyapısının geliştirilmesi, turizm pazarlamasına yönelik pazarlama altyapısı ile teknik yardım ve eğitim ihtiyaçlarına ilişkin tespitlere yer verilmiştir. Yapılan saha araştırmaları ve alınan cevaplar üzerinden Cide ilçesinin turizm çekiciliklerinin yeterli olduğu ancak altyapı imkânlarının yetersiz olduğu ve ilçenin turistik ürün olarak pazarlanamadığı ortaya konmuştur. Son olarak, araştırmada tanıtım ve reklam eksikliklerinin sebepleri ve mevcut kaynaklar belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism has attracted attention as an important sector in increasing the incomes of developed and developing countries in recent years with its contribution to the economy. Therefore, in order to attract more visitors and ensure sustainability, broader seasonal planning and diversification of touristic visits based on an approach that preserves resources increases tourism revenues. In this context, it offers solutions for the emergence of the current tourism potential of Kastamonu Cide District and the development of tourism. In order to discuss this issue in detail and in detail, the qualitative research method, which is a product of interpretive philosophy, was used. Since this study is aimed at revealing the potential records of Cide District, it was important for this talent to receive expert observations and experiences. Within the scope of the research, data was collected face to face through a part-time interview formula in order to determine the potential of the district. The data of the results of the meetings are subject to qualitative descriptive analysis. Showing the results of the data obtained from the study, ensuring the provision of tourism services, marketing tables for tourism marketing and determinations regarding technical assistance and training status are included. Field research and the answers received revealed that the tourism attractions of Cide district are sufficient, but the infrastructure facilities are inadequate and the district cannot be marketed as a touristic product. Finally, trying to determine the reasons for the lack of research, promotion and advertising and the available resources.