Göçmen kadınların sağlık okuryazarlık düzeylerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgi düzeyleri üzerine etkisi
The effect of health literacy levels of migrant women on their sexual and reproductive health knowledge levels
- Tez No: 888267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE KAPLAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göçmen ve Mülteci Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı, göçmen kadınların sağlık okuryazarlık düzeylerinin cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgi düzeyleri üzerine etkisini irdelemektir. Bu araştırma, tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 15-49 yaş aralığında Türkçe bilen ve anlayan 256 göçmen kadın oluşturmuştur. Araştırmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Sağlık Okuryazarlık Ölçeği”ve“Cinsel Sağlık ve Üreme Sağlığı Bilgi Ölçeği”veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan ölçekler arasındaki ilişkiye yönelik bulgular incelendiğinde; göçmen kadınların sağlık okuryazarlık toplam puanı ile cinsel sağlık ve üreme sağlığı bilgi ölçeği puanı arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of health literacy levels of migrant women on their sexual and reproductive health knowledge levels. This study was descriptive and cross-sectional. The sample of the study consisted of 256 immigrant women between the ages of 15-49 years who know and understand Turkish. 'Personal Information Form',“Health Literacy Scale”and“Sexual and Reproductive Health Knowledge Scale”were used as data collection tools. When the findings regarding the relationship between the scales used in the study were analysed, no significant relationship was found between the total health literacy score and the sexual and reproductive health knowledge scale score of immigrant women.