Gümüş diamin florürün farklı restoratif materyallerin dentine bağlanma dayanımı üzerine etkisi
Effect of silver diamine fluoride on dentin bond strength of different restorative materials
- Tez No: 888273
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ GÜVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Amaç: Bu çalışma, çürük süt azı dişlerine gümüş diamin florür (GDF) uygulanması sonrası çocuk diş hekimliğinde kullanılan restoratif materyallerden cam iyonomer siman (CİS), kompomer ve kompozitin GDF uygulamasından hemen veya 1 hafta sonra yapılan restorasyonlarının makaslama bağlanma dayanımı (MBD) değerlerinin araştırılması amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: 27 çekilmiş çürük süt azı dişi çürük lezyonlarının ortasından ikiye bölünerek her biri 9 örnekten oluşan 6 gruba ayrıldı: 1.Grup; GDF (Advantage Arrest, Elevate Oral Care, ABD) uygulamasından hemen sonra CİS (Fuji IX GP, GC Corp., Japonya) 2.Grup; GDF uygulamasından 1 hafta sonra CİS 3.Grup; GDF uygulamasından hemen sonra kompomer (Dyract-XP, Dentsply Sirona, ABD) 4.Grup; GDF uygulamasından 1 hafta sonra kompomer 5.Grup; GDF uygulamasından hemen sonra kompozit (G-aenial Posterior, GC Corp., Japonya) 6.Grup; GDF uygulamasından 1 hafta sonra kompozit. Bir hafta sonra restoratif materyal uygulanacak olan gruplar 37°C'de yapay tükürükte bekletildi. 2 mm çap ve 2 mm yüksekliğe sahip restorasyon uygulamalarından 24 saat sonra Instron universal test cihazı ile MBD değerleri ölçüldü. Kırılma tipleri stereomikroskop (SZX-7, Olympus, Japonya) ile x40 büyütmede incelendi. Kırılma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirildi. Bulgular: Gruplara göre zaman ayrımı yapmaksızın MBD ortalama değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulundu (p=0,038). Tüm restoratif materyaller için GDF uygulanmasından 1 hafta sonra restore edilen gruplarda hemen restore edilen gruplara göre MBD değerlerinin daha yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı saptandı (p=0,237). Sonuç: Restorasyonların GDF uygulamasından hemen sonra veya 1 hafta sonra yapılmasının, restorasyonların çürük dentine bağlanma dayanımı üzerine önemli bir etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to investigate shear bond strength (SBS) of various restorations (glass ionomer cement (GIC), compomer and composite) applied immediately or 1week after silver diamine fluoride (SDF) application in carious primary molars. Materials and Methods: In the study, 27 extracted carious primary molars were divided into two in the middle of the carious lesion to create 6 groups, each consisting of 9 samples: Group 1; GIC (Fuji IX GP, GC Corp., Japan)/immediately after SDF (Advantage Arrest, Elevate Oral Care, USA) Group 2; GIC/1week after SDF Group 3; Compomer (Dyract-XP, Dentsply-Sirona, USA)/immediately after SDF Group 4; Compomer/1week after SDF Group 5; Composite/immediately after SDF (G-aenial Posterior, GC Corp., Japan) Group 6; Composite/1week after SDF. The groups which restorative material would be applied after 1week were kept in artificial saliva at 37°C. 24 hours after the application of restorations with 2mm diameter/2mm height, SBS was measured with Instron universal testing device. Fracture types were examined with a stereomicroscope (SZX-7, Olympus, Japan) at x40 magnification. Fracture surfaces were evaluated by scanning electron microscopy (SEM). Results: Statistically significant difference was found between the mean SBS values of according to groups regardless of time (p=0.038). For all restorative materials, SBS values were found to be higher in the groups restored 1 week after SDF application than in the groups restored immediately, but this difference was not statistically significant (p=0.237). Conclusion: It was determined that making the restorations immediately after SDF application or 1 week later did not have a significant effect on the bond strength of the restorations to carious dentin.