Sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarihsel çevrenin derste kullanılmasına yönelik görüşleri ile tarihsel çevre bilgileri arasındaki ilişki: Trabzon örneği
The relationship between social studies teachers' views on the use of historical environment in classroom and their knowledge of historical environment: The example of Trabzon
- Tez No: 888321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Çalışmanın temel amacı, sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarihsel çevrenin derste kullanılmasına yönelik görüşleri ile tarihsel çevre bilgileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Çalışma grubunu, Trabzon ilinde görev yapan sosyal bilgiler öğretmenleri oluşturmaktadır. Karma desen yaklaşımına göre tasarlanan çalışmada hem nitel hem de nicel yöntemler kullanılmıştır. Çalışmanın sosyal bilgiler öğretmenlerine yönelik nicel verileri, tarihi yerler bilgisi formu ile nitel veriler ise tarihsel çevrenin sosyal bilgiler dersinde kullanılmasına yönelik mülakat formu ile elde edilmiştir. Araştırma sonunda elde edilen nicel verilerin analizinde, Aritmetik ortalama, Standart sapma ve Çarpıklık/Basıklık Değerleri, T-testi, Tek yönlü varyans (ANOVA) analizleri; nitel analizinde ise İçerik ve Betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarihsel çevre bilgi düzeyleri cinsiyet ve eğitim alma durumları değişkenlerine göre farklılık gösterirken; kıdem yılı ve yaşadığı yer değişkenlerine göre anlamlı farlılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin tarihsel çevre tanımını bildikleri anlaşılmış ve tarihsel çevrenin kaleler, hisarlar, burçlar, köprüler, köşkler, saraylar, hanlar, hamamlar, camiler, kiliseler, külliyeler, göller, coğrafi kalıntılar, tarım alanları, limanlar, bedestenler, kervansaraylar gibi çeşitli alanlardan oluştuğu sonucuna varılmıştır. Öğretmenler, öğrencilerine tarihsel çevreyi öğretmek için ders saatlerinin kısıtlı olması ve müfredatın bu konulara yeterince yer vermemesi gibi sıkıntılar yaşamakta oldukları tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal bilgiler öğretmenlerinin tarihsel çevreyi kullanma yöntemleri olarak problem çözme, tartışma ve örnek olay yöntemini sıklıkla tercih ettikleri ortaya çıkmıştır. Sosyal bilgiler öğretmenlerine, tarihsel çevre konusundaki eğitim ve öğretim stratejilerini geliştirmelerine yardımcı olabilecek nitelikte kaynakları kullanmaları önerilmektedir.aha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the study is to determine the relationship between social studies teachers' views on the use of historical environment in lessons and their knowledge of the historical environment. The research was conducted during the 2023-2024 academic year. The study group consists of social studies teachers working in Trabzon province. The study, designed using a mixed-methods approach, employed both qualitative and quantitative methods. Quantitative data related to social studies teachers were collected using a historical sites knowledge form, while qualitative data were gathered through an interview form on the use of historical environment in social studies classes. The analysis of the quantitative data included arithmetic mean, standard deviation, skewness/kurtosis values, t-test, and one-way ANOVA analyses, while the qualitative data were analyzed using content and descriptive analysis methods. The results showed that social studies teachers' levels of knowledge about the historical environment varied according to gender and educational background, but did not show significant differences based on seniority or place of residence. It was found that teachers understood the definition of historical environment and that it includes various elements such as castles, fortresses, towers, bridges, pavilions, palaces, inns, baths, mosques, churches, complexes, lakes, geographical remnants, agricultural areas, ports, covered bazaars, and caravanserais. Teachers faced difficulties in teaching the historical environment due to limited class hours and the curriculum not adequately covering these topics. Additionally, it was found that social studies teachers frequently use problem- solving, discussion, and case study methods to incorporate historical environment into their teaching. It is recommended that social studies teachers make use of resources that can support the development of instructional strategies related to the historical environments.aha sonra doldurulacaktır.