Tıp fakültesi hastanelerinde acil servis biriminin kullanıcı memnuniyeti kapsamında değerlendirilmesi: Zonguldak BEÜ Tıp Fakültesi Hastanesi örneği
Evaluation of the emergency service unit in medical school hospitals within the scope of user satisfaction: The case of Zonnguldak BEU Medical Faculty Hospital
  1. Tez No: 888322
  2. Yazar: BELİZ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hastaneler insan hayatı için çok önemli bir yere sahiptir. Bireylerin rahatsızlandığı zaman ilk başvurduğu yer şüphesiz ki hastaneler olmaktadır. Hastaneler içerisinde tıp fakültesi hastaneleri, tıptaki gelişmeleri yakından takip eden ekonomik, teknolojik ve bunun gibi gelişime katkısı olan birçok kriter tarafından etkilenmektedir. Acil servisler ise hastalar tarafından en sık ziyaret edilen ve her hastanın şartsız olarak kabul edilip tedavi edildiği birimlerdir. Hastalıkların teşhis ve tedavilerinde hiç kuşkusuz bu birimlerin ana kullanıcıları olan sağlık çalışanlarının etkin ve verimli bir şekilde çalışabilmeleri, acil servislerin mimari tasarımları ile yakından ilişkilidir. Bu bağlamda acil servislerin mekânsal düzenlemeleri sağlık hizmet kalitesini artırmada ve kullanıcı memnuniyetini sağlamada oldukça önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde yapılan çalışmalarda, bu birimlerin ana kullanıcıları olan sağlık personelinin tasarım aşamalarında yeteri kadar yer almamalarının yapı kullanım aşamasında başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kullanıcılar üzerinde oldukça önemli olumsuz etkilere neden olabileceği belirtilmektedir. Bu nedenle gelecekte planlanacak acil servis birimlerinin mekân tasarımlarının kullanıcıları nasıl etkilediği ve kullanıcıların gereksinim duydukları tasarım faktörlerinin neler olduğunun tespit edilmesi oldukça önem kazanmaktadır. Bu bağlamda tez çalışması kapsamında öncelikle hastane yapılarının acil servis bölümünün tasarım kriterleri gerek literatür gerekse de tasarım standartları çerçevesinde ele alınmıştır. Daha sonrasında elde edilen bilgiler Zonguldak halkı tarafından sağlık hizmetlerinin alınmasında oldukça önemli bir yere sahip olan Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis biriminin KSD (kullanım sonrası değerlendirme) yapılarak sağlık personeli memnuniyetine etkisi değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan yöntem doğrultusunda gözlem, yüz yüze görüşme, proje okumaları ve sağlık çalışanları ile anketler yapılmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda, acil servislerin işlevselliği, kalite performans değerlerindeki önemli hususlar, sağlık personelinin çalışma ortamında verdiği hizmetin performans değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan analiz değerlendirmeleri sonucunda sağlık personeli özelindeki kullanıcı memnuniyeti değerlendirmesi yapılmıştır. Çalışma sonucunda; temel eylem alanları, mekânsal erişim ve verimlilik, çevresel ulaşılabilirlik bölümleri içinde en büyük memnuniyetsizliğin çevresel ulaşılabilirlik kısmında yaşandığı yapılan araştırma sonucunda analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals have a very important place for human life. Undoubtedly, hospitals are the first place that individuals apply when they get sick. Among the hospitals, medical faculty hospitals are affected by many criteria that closely follow the developments in medicine, such as economic, technological and similar factors that contribute to development. Emergency departments, on the other hand, are the units that are most frequently visited by patients and where each patient is accepted and treated unconditionally. Undoubtedly, the effective and efficient work of healthcare professionals, who are the main users of these units in the diagnosis and treatment of diseases, is closely related to the architectural designs of emergency services. In this context, the spatial arrangements of emergency services play a very important role in increasing the quality of health services and ensuring user satisfaction. In today's studies, it is stated that the fact that the health personnel, who are the main users of these units, are not sufficiently involved in the design stages may cause significant negative effects on all users, especially healthcare workers, during the building use phase. For this reason, it is very important to determine how the space designs of the emergency service units to be planned in the future affect the users and what the design factors are needed by the users. In this context, within the scope of the thesis study, firstly, the design criteria of the emergency department of the hospital buildings were discussed within the framework of both the literature and design standards. The information obtained afterwards was determined that the Emergency Service unit of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Hospital, which has a very important place in the receipt of health services by the people of Zonguldak, was satisfied with the health personnel by making KSD (post-use evaluation).