Elektronik perakendecilik boyutlarının elektronik tatmin ve elektronik sadakate etkisi: Trendyol örneği
The effect of electronic retailing dimensions on electronic satisfaction and electronic loyalty: Trendyol example
  1. Tez No: 888330
  2. Yazar: MUSTAFA EFE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN BİLGİN TURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Elektronik perakendecilik sektörü, tüketicilere zaman ve mekân sınırlamalarını ortadan kaldırarak istedikleri her yerden ürünlere erişim imkânı sunmakta ve sürekli bir büyüme kaydetmektedir. Bu dinamik ve rekabetçi pazarda faaliyet gösteren firmalar için, müşterilerini tatmin etmek ve sadakatlerini korumak stratejik bir öneme sahiptir. Araştırmanın amacı, e-perakendecilik boyutlarının, tüketicilerin e-tatmin ve e-sadakat düzeyleri üzerindeki etkisini ve e-perakendecilik boyutlarının e-sadakat üzerindeki etkisinde e-tatminin aracılık etkisinin araştırılmasıdır. Araştırma örneklemi Türkiye'de yaşayan 18 yaş üstü ve aktif olarak Trendyol kullanıcısı olan müşterilerden oluşmaktadır. Bu kullanıcıların tümüne ulaşmak mümkün olmadığından, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemi olan kolayda örnekleme ile 25 Nisan-15 Mayıs 2024 tarihinde çevrimiçi anket uygulanmıştır. 513 geçerli anket ile elde edilen veriler doğrultusunda, IBM SPSS 22.0 programı aracılığıyla açıklayıcı faktör analizi ve Cronbach's Alpha güvenirlilik, fark analizlerinde, T testi, Anova testleri, hipotez testleri için Hayes Makro Proses kullanılmıştır. Araştırma bulgularında, tüketicilerin e-perakendecilik uygulamalarındaki teknik, hedonik, deneyimsel ve güvenlik boyutlarının e-tatmin ve e-sadakat düzeyini artırdığı ayrıca bu boyutlar ile e-sadakat ilişkisinde e-tatminin aracı rolü olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The electronic retail sector offers consumers access to products from anywhere they want, eliminating time and space limitations, and is constantly growing. For companies operating in this dynamic and competitive market, satisfying their customers and maintaining their loyalty is of strategic importance. The aim of this research is to investigate the impact of e-retailing dimensions on consumers' e-satisfaction and e-loyalty levels and the mediating effect of e-satisfaction on the impact of e-retailing dimensions on e-loyalty. The research sample consists of customers over the age of 18 living in Turkey and actively using Trendyol. Since it is not possible to reach all of these users, an online survey was conducted between April 25 and May 15, 2024, using the non-random sampling method, convenience sampling. In line with the data obtained with 513 valid surveys, explanatory factor analysis and Cronbach's Alpha reliability, T test, Anova tests, and Hayes Macro Process were used for hypothesis tests in difference analyses via IBM SPSS 22.0 program. The research findings show that technical, hedonic, experiential and security dimensions of consumers' e-retailing applications increase e-satisfaction and e-loyalty levels, and e-satisfaction has a mediating role in the relationship between these dimensions and e-loyalty.