Türk musikisi geleneğine katkı sağlayan modern bir yayın organı: Hüseyin Sadeddin Arel'in öncülüğündeki musiki mecmuası
A modern publication contributing to the tradition of Turkish music: Musiki mecmuası under the leadership of Hüseyin Sadeddin Arel
  1. Tez No: 990056
  2. Yazar: GAMZE KOR GÜMÜŞKAYNAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, Hüseyin Sadeddin Arel'in öncülüğünde yayımlanan Musiki Mecmuası'nın Türk musikisi geleneğine ve müzik yayıncılığına yaptığı katkıları incelemektedir. Çalışmada, arşiv taraması, literatür incelemesi, içerik analizi ve tarihsel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Musiki Mecmuası'nın yalnızca bir müzik dergisi değil, aynı zamanda Türk musikisinin modernleşmesi, kurumsallaşması ve akademik nitelikler kazanması noktasında belirleyici bir yayın organı olduğunu göstermektedir. Nitekim Arel'in editoryal rolü, müzik teorisi ve eğitimine ilişkin katkıları, mecmuayı alanında öncü bir yayın haline getirmiştir. Sonuç olarak, Musiki Mecmuası'nın; Cumhuriyet dönemi Türk musikisi anlayışında, klasik musikinin kuramsal mirasını modern bir anlayış eşliğinde, yeniden inşa etme çabasıyla öne çıktığı görülmüştür. Bu çalışma, Türk musikisi yayıncılığı ve kültürel dönüşüm tarihine ilişkin önemli bir boşluğu doldurmayı amaç edinmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the contributions of Musiki Mecmuası, published under the leadership of Hüseyin Sadeddin Arel, to the tradition of Turkish music and music publishing. The study employs archival research, literature review, content analysis, and historical analysis methods. The findings show that Musiki Mecmuası was not only a music magazine but also a pivotal publication in the modernization, institutionalization, and academicization of Turkish music. Actually, Arel's editorial role and his contributions to music theory and education made the magazine a pioneering publication in its field. In conclusion, Musiki Mecmuası stands out in the thought of Turkish music during the Republican era for its efforts to reconstruct the theoretical heritage of classical music with a modern understanding.