Sürdürülebilir kalkınmaya yeni bir bakış: 'Büyümenin ötesinde' dünya ekonomisi
A new perspective on sustainable development: The world economy 'Beyond growth'
  1. Tez No: 888392
  2. Yazar: FULYA ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RENAN FUNDA BARBAROS ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mevcut küresel ekonomik sistemin gezegenin doğal kaynaklarını hızla tükettiğini gösteren araştırmalar giderek artmakta ve şu anda bir iklim kriziyle karşı karşıya olduğumuz yaygın olarak kabul edilmektedir. Bu yüzyılda, gezegenimizin sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla belirlenen kritik eşiklerin aşılmaması için hızlı ve küresel bir iş birliği gerekmektedir. Bu bağlamda, 2030 yılına kadar gelecek nesiller için yaşanabilir bir dünya yaratmayı ve 2050 yılına kadar karbon emisyonlarını tamamen ortadan kaldırmayı amaçlayan küresel sürdürülebilirlik amaçları belirlenmiştir. 1970'lerden bu yana ekonomi literatüründe alternatif ekonomik model arayışları gelişmeye devam etmiş, giderek ekoloji merkezli modellere odaklanılmıştır. İklim krizinin başlıca nedenleri, Sanayi Devrimi'nden bu yana üretim süreçlerinin her aşamasında kullanılan fosil yakıtlar ve kapitalizmin beslediği tüketim toplumudur. Süregelen doğrusal kapitalist model, doğal kaynakları ve ekolojik çeşitliliği tüketirken ekonomik büyüme tabusunu da yerleştirmektedir. Sınırsız büyüme ekseninde inşa edilen dünya ekonomisi eşitsiz bir toplum yaratmakta ve bu eşitsizlikten beslenmektedir. Bu nedenle, gerekli ekonomik model ekolojik, sosyal ve ekonomik boyutları kapsayan kapsamlı ve bütüncül politikalarla desteklenmelidir. Bu çalışma, günümüz küresel ekonomisinde hakim olan sürdürülebilir kalkınma ve büyüme paradigmasına yöneltilen eleştirileri incelemekte ve süregelen tartışmaları özellikle Yeşil Büyüme, Simit Ekonomisi ve Küçülme Yaklaşımı bağlamında teorik bir çerçevede değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Recent studies show that the current global economic system is quickly using up the planet's natural resources, and it is widely accepted that we are facing a climate crisis. To ensure the planet's sustainability this century, swift and global cooperation is needed to avoid crossing critical thresholds. Global sustainability goals have been set to create a livable world for future generations by 2030 and to eliminate carbon emissions by 2050. Since the 1970s, there has been a continuous search for alternative economic models, increasingly focusing on ecology-centered approaches. The main causes of the climate crisis are the use of fossil fuels in production processes since the Industrial Revolution and the consumer society driven by capitalism. The current linear capitalist model depletes natural resources and ecological diversity while maintaining the obsession with economic growth. This model creates and thrives on social inequality. Therefore, the necessary economic model should be supported by comprehensive and holistic policies that include ecological, social, and economic dimensions. This study examines the criticisms of the current paradigm of sustainable development and growth in today's global economy and evaluates the ongoing debates within a theoretical framework, especially in the context of Green Growth, Doughnut Economics, and Degrowth Approach.