Sistemik sklerozlu yetişkin hastaların fiziksel aktivite seviyelerinin objektif olarak belirlenmesi
Objectively determining the physical activity levels of adults with systemic sclerosis
  1. Tez No: 888413
  2. Yazar: EMİNE BÜŞRA ÇOKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Fiziksel aktivitenin kronik hastalıklarda sağlıkla ilgili yararları iyi bilinmektedir ve Dünya Sağlık Örgütü haftalık 150 dakika orta şiddetli fiziksel aktivitede bulunulmasını önermektedir. Bu çalışmanın amacı kronik bir hastalık olan ve bağ dokuda fibrozisle karakterize sistemik skelerozda (SSc) fiziksel aktivite seviyelerini objektif olarak belirlemek ve olası ilişkili klinik parametreleri saptamaktır. Yöntem: Bele yerleştirilen bir akselerometre (ActiGraph wGT3X-BT) kullanılarak 15 SSc hastasının ve yaş-cinsiyet eşleştirilmesi yapılmış 15 sağlıklı kontrolün 7 gün boyunca fiziksel aktivite seviyeleri kaydedildi. Tüm katılımcıların fiziksel özellikleri (cinsiyet, yaş, vücut kütle indeksi) sorgulandı. Ek olarak, SSc hastalarının hastalıkla ilgili özellikleri (cilt tutulumu şiddeti, hastalık süresi), yorgunluk (Yorgunluk Şiddet Ölçeği) ve hastalıkla ilişkili sağlık durumu (Skleroderma Sağlık Değerlendirme Anketi) değerlendirildi. Bulgular: SSc hastaların çoğunun (%53) Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen fiziksel aktivite önerilerini karşılamadığı saptandı. SSc hastalarının fiziksel aktivite seviyelerinin sağlıklı kontrollere kıyasla daha düşük olduğu belirlendi, fakat bu farkın istatistiksel olarak anlamlı seviyelerde olmadığı belirlendi (p>0.05) SSc hastalarında şiddetli düzey fiziksel aktivitede geçirilen zaman ile hastalık süresi (rho: -0,532) ve cilt tutulumu şiddeti (rho= -0,519) arasında orta düzey negatif anlamlı korelasyonlar saptandı (p0,05). Sonuçlar: SSc hastalarının yarısından fazlasının fiziksel aktivite düzeyleri yetersizdir. SSc'de hastalık süresi uzadıkça ve cilt tutulumu şiddeti arttıkça fiziksel aktivite seviyelerinin olumsuz etkilenebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The health benefits of physical activity in chronic diseases are well known and the World Health Organization recommends 150 minutes of moderate-intensity physical activity per week. The aim of the present study was to objectively determine physical activity levels and to detect possible associated clinical parameters in systemic sclerosis (SSc), a chronic disease characterized by fibrosis in connective tissue. Methods: Physical activity levels of 15 patients with SSc and 15 age- and sex-matched healthy controls were recorded for seven days using a waist-mounted accelerometer (ActiGraph wGT3X-BT). Physical characteristics (sex, age, body mass index) of all participants were noted. Besides, disease-related characteristics (skin thickening level, disease duration), fatigue (Fatigue Severity Scale), and disease-related health status (Scleroderma Health Assessment Questionnaire) were assessed in patients with SSc. Results: It was found that the majority of patients with SSc (53%) did not meet the physical activity recommendations recommended by the World Health Organization. Patients with SSc had lower physical activity levels compared to healthy controls, but this difference was not statistically significant (p>0.05). Moderate negative significant correlations were found between the time spent in vigorous physical activity and disease duration (rho: -0.532) and skin involvement severity (rho= -0.519) in patients with SSc (p0.05). Conclusion: More than half of the patients with SSc have inadequate physical activity levels. It should be considered that physical activity levels may negatively be affected as the disease duration and skin involvement severity increases in SSc.