Noninvaziv mekanik ventilasyondan ayırma sonrası çocuğa verilen pozisyonun fizyolojik belirtilere etkisi
The effect of position given to the child after weaning from noninvasive mechanical ventilation on physiological symptoms
- Tez No: 888412
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş: Solunum yolu hastalıkları, çocuk acil servislerine yapılan başvuruların yaygın nedenlerinden biridir ve bu durum, bazı çocukların pediatrik yoğun bakım ünitelerine yatışını gerektirmektedir. Noninvaziv mekanik ventilasyon, invaziv yöntemler kullanılmadan solunum eforunu azaltmak ve oksijenizasyonu iyileştirmek için etkili bir tedavi yöntemidir. Noninvaziv mekanik ventilasyon sırasında ve sonrasında hastaya verilen pozisyon, doku oksijenizasyonunu olumlu etkilemek, bası yaralarını önlemek ve atelektaziye bağlı enfeksiyonları önlemek amacıyla uygulanır. Literatürde, prone ve supine pozisyonların doku oksijenizasyonu ve yaşam bulguları üzerine etkilerini inceleyen sınırlı çalışmalar bulunmaktadır. Solunum sıkıntısı ile noninvaziv mekanik ventilasyon tedavisi ve takibi yapılan çocuklarda ayırma sonrasında standart bir pozisyon verme uygulaması yapılmamaktadır. Amaç: Noninvaziv mekanik ventilasyondan ayırma sonrası çocuklara verilecek pozisyonunun çocukların fizyolojik belirtilerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü karşılaştırmalı olarak gerçekleştirilen çalışmanın örneklemini 6 ay-6 yaş arası 40 çocuk oluşturmuştur. Çocuklar bir grup prone (n=20) bir grup supine xiii pozisyonda (n=20) olacak şekilde noninvaziv mekanik ventilasyondan ayrıldıktan sonra 120 dakika süre ile izlenerek fizyolojik belirtileri değerlendirildi. Bulgular: Prone ve supine pozisyon grupları arasında ayırmadan önce ve sonrasında kalp tepe atımı hızları arasında fark bulunmamıştır. Gruplar arasında oksijen saturasyonu incelendiğinde supine pozisyon grubunun 20. ve 40.
Özet (Çeviri)
Introduction: Respiratory diseases are a common cause of admission to pediatric emergency departments, necessitating admission of some children to pediatric intensive care units. Noninvasive mechanical ventilation is an effective treatment to reduce respiratory effort and improve oxygenation without the use of invasive methods. The position given to the patient during and after noninvasive mechanical ventilation is applied to positively affect tissue oxygenation, prevent pressure sores and prevent infections due to atelectasis. In the literature, there are limited studies examining the effects of prone and supine positions on tissue oxygenation and vital signs. In children with respiratory distress and noninvasive mechanical ventilation treatment and follow-up, there is no standard positioning practice after weaning. Objective: It was planned to examine the effect of the position to be given to children after weaning from noninvasive mechanical ventilation on the physiological symptoms of children. Method: The sample of the randomized controlled comparative study consisted of 40 children aged 6 months-6 years. The children were monitored for 120 minutes after being weaned from xv noninvasive mechanical ventilation with one group prone (n=20) and one group supine (n=20) and their physiologic symptoms were evaluated. Results: No difference was found between the prone and supine position groups in terms of peak heart rate before and after separation.