Kırgızistan sinemasında kadın temsili: Kırgız mucizesi filmlerin incelenmesi (1960-1980)
Female representation Kyrgyzstan sinema: the Kyrgyz miracle films (1960-1980)
  1. Tez No: 888463
  2. Yazar: ERKEAIYM TEMIRBOLOTOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL NEZİH ORHON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, Kırgızistan sinemasında ''Kırgız Mucizesi'' adı verilen 1960-1980'ler dönemi filmlerinde kadın karakterlerin feminist film kuramı doğrultusunda nasıl temsil edildiğini incelemeye çalışmıştır. Sinemada feminist kuramı günümüzdeki sinema kuramlarının en önemlilerinden biridir. Sinemadaki feminist kuramı, sinemada kadın hakları kadar bir değer taşımaktadır. Kadın karakterinin yapılan her filmde nasıl temsil edildiği, ne kadar göründüğü ve ne şekilde sunulduğu feminist kuram ile okunması gerekmektedir. Araştırmanın literatür taraması bölümünde sinemadaki feminist kuramı, Kırgız toplumunda kadınların yeri ve Kırgız sinemasının tarihçesi anlatılmaktadır. Araştırmanın bulgular bölümünde ''Kırgız Mucizesi'' döneminden seçilen filmler üzerinde feminist kuramı ile incelemeler yapılmaktadır. İncelemede nitel araştırma yöntemlerinden içerik analizi yöntemi kullanılmaktadır. Buna ek olarak incelenen filmler Bechdel testi ile de değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research tries to examine how female characters are represented in Kyrgyzstan cinema in the 1960s-1980s period called“Kyrgyz Miracle”in line with feminist film theory. Feminist theory in cinema is one of the most important theories in cinema today and it carries as much value as women's rights. In every movie, how the female character is represented, how much she appears and how she is presented should be read with feminist theory. In the literature review section of the research, feminist theory in cinema, the place of women in Kyrgyz society and the history of Kyrgyz cinema are explained. In the findings section of the research, selected films from the“Kyrgyz Miracle”period are analyzed with feminist theory. Content analysis method, one of the qualitative research methods, is used in the review. In addition, films are also evaluated with the Bechdel test.