Rekreasyonda algılanan sağlık çıktıları ve yaşam doyumu ilişkisi: Alanya halkı örneği
Perceived health outcomes in recreation and life satisfaction: The case of Alanya people
- Tez No: 888513
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ OZAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmada Alanya'da yerleşik olarak yaşayan bireylerin rekreasyonel etkinliklere katılımlarında algılanan sağlık çıktıları ve yaşam doyumlarına etken olan faktörlerin demografik değişkenlere göre karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Antalya ili Alanya ilçesinde bulunan bireyler oluştururken, çalışma grubunu ise Alanya'da serbest zaman etkinliklerine katılan kolayda örneklem metodu ile seçilen bireyler içerisinden 203 erkek ve 224 kadın olmak üzere 427 gönüllü birey oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Yaşam Doyum Ölçeği”,“Rekreasyonda Algılanan Sağlık Çıktıları Ölçeği”ve araştırmacı tarafından geliştirilen demografik bilgiler ve rekreasyon katılımları yer alan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerine yönelik dağılımları belirmek için yüzde ve frekans, verilerin normal dağılım gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla çarpıklık ve basıklık katsayıları, değişkenler arasındaki farklılıkların belirlenebilmesi için t testi ve ANOVA testi, gruplar arası farklılıkların belirlenebilmesi için ise TUKEY testinden faydalanılmıştır. Ayrıca Pearson korelasyon testi ile ölçeklerin ortalama puanları arasındaki ilişki, regresyon testi ile de etki seviyesi belirlenmiştir. Ölçeklerin güvenilirliklerinin tespit edilebilmesi için Cronbach's Alpha iç tutarlılık katsayıları hesaplanmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde ve yorumlarda, anlamlılık düzeyi 0,05 olarak dikkate alınmıştır. Bulgular, çeşitli demografik değişkenlere göre YDÖ ve RASÇÖ'da anlamlı farklılıkların bulunduğunu ve YDÖ ve RASÇÖ arasında pozitif yönde orta düzeyde ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yaşam doyumu düzeyindeki bir birimlik artış, rekreasyonda algılanan sağlık çıktısı düzeyinde 0,36'lık bir artışa neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to compare the factors influencing perceived health outcomes and life satisfaction in the participation of individuals living in Alanya in recreational activities based on demographic variables. While the sample of the study consisted of individuals in Alanya district of Antalya province, the study group consisted of 427 volunteer individuals, 203 men and 224 women, among the individuals selected by convenience sampling method who participated in leisure time activities in Alanya. Data collection tools used in the study include the“Life Satisfaction Scale,”the“Perceived Health Outcomes in Recreation Scale,”and a personal information form developed by the researcher that includes demographic information and recreation participation details. To determine the distribution of participants' personal information, percentages and frequencies were used whereas to assess whether the data follow a normal distribution, skewness and kurtosis coefficients were analyzed. To determine the differences between variables, t-tests and ANOVA tests were employed, and to determine group differences, the TUKEY test was used. Additionally, Pearson correlation analysis was done to examine the correlation between the mean scores of the scales, and regression analysis was used to determine the impact level. Cronbach's Alpha internal consistency coefficients were calculated to assess the reliability of the scales. In statistical analysis and interpretation of the data, a significance level of 0.05 was considered. The findings indicate significant differences in Life Satisfaction Scale (LSS) and Perceived Health Outcomes in Recreation Scale (PHORS) according to various demographic variables, with a moderate positive correlation between LSS and PHORS. Furthermore, an increase of one unit in life satisfaction leads to a 0.36 increase in perceived health outcomes in recreation.