Serbest eczanelerde dermokozmetik bilgidüzeyinin arttırılarak klinik eczacılık hizmetmodelinin geliştirilmesi
Dermocosmetic information in free pharmaciesincreasing the level of clinical pharmacy servicesdeveloping the model
- Tez No: 888518
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ZEHRA OMURTAG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eczacıların dermatolojik bilgi ve becerilerini geliştirme ihtiyacı artan dermokozmetik kullanımı ve alandaki profesyonel danışmanların eksikliğiyle artmıştır. Bu çalışma prospektif bir anket çalışması olup 2022 başlayıp 2024 yılında bitmiştir. Eczacıların dermokozmetik eğitimine olan ilgisi hem eğitim öncesi hem de eğitim sonrası benzer şekilde olması bu eğitimlerin eksikliğine işaret etmektedir Eğitim sonrasında eczacıların bilgilerinin eğitim sonrasında geliştiği saptanmıştır. Ayrıca, doğru-yanlış ve klasik soruların eğitimden sonra daha yüksek skorlar gösterdiği bulunmuştur. Yaş faktörünün negatif yönde güçlü derecede anlamlı ilişki göstermesi, genç eczacıların dermokozmetik eğitiminden daha fazla fayda gördüğünü veya daha fazla ilgi gösterdiğini göstermektedir. Kadın eczacıların erkeklere kıyasla dermokozmetik eğitimine daha fazla ilgi gösterdiği bulunmuştur. Eczacıların danışmanlık eğitimlerinde bu faktörlerin dikkate alınması gerektiğini düşünülmektedir. Eğitim içeriğinin amacını karşıladığına dair algıda eğitim sonrası artış gözlenmiştir. Bu çalışma, eczacıların dermokozmetik konusunda eğitim almasının, hasta bakım kalitesini ve etkinliğini artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing need for pharmacists to improve their dermatological knowledge and skills in dermocosmetics use and the lack of professional counselors in the field. This study It was a prospective survey that started in 2022 and ended in 2024. Pharmacists interest in dermocosmetic training is similar both before and after the training This indicates the lack of these trainings After the training It was found that pharmacists' knowledge improved after training. Also, true-false and classical questions showed higher scores after the training. Age factor shows a strong negative and significant relationship with young pharmacists. more benefit or more interest in dermocosmetic training shows that female pharmacists are more likely to use dermocosmetics than male pharmacists. Female pharmacists compared to male pharmacists in dermocosmetics pharmacists were found to be more interested in education. Pharmacists' counseling These factors should be taken into account in their training. Education There was an increase in the perception that the content met its purpose after the training. This The study found that training pharmacists in dermocosmetics can improve patient care. can improve its quality and effectiveness. Translated with DeepL.com (free version)