Difficulties, needs and coping mechanisms experienced by adult educators after Kahramanmaraş earthquake
Kahramanmaraş depremi sonrası yetişkin eğitimcilerinin yaşadığı zorluklar, ihtiyaçlar ve başa çıkma mekanizmaları
  1. Tez No: 888594
  2. Yazar: ÖZGE GÜRBÜZLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA AYŞE CANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında İskenderun Halk Eğitim Merkezi'nde görev yapan yetişkin eğitimcilerin deneyimlerini, karşılaştıkları zorlukları ve bu zorluklarla baş etme mekanizmalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomenolojik araştırma deseni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcıları, amaçlı örnekleme yöntemi ile seçilen İskenderun Halk Eğitim Merkezi'nde görev yapan 10 yetişkin eğitimciden oluşmaktadır. Veriler, yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmış ve tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgulara göre, halk eğitim merkezleri ve yetişkin eğitimciler depremden olumsuz etkilenmiş; felaket sonrası çeşitli zorluklarla karşılaşmış ve yeni ihtiyaçlar ortaya çıkmıştır. Yetişkin eğitimcilerin deneyimlerine dayanarak, karşılaşılan zorluklar ve ihtiyaçlar, zorluklarla başa çıkma yolları ve benzer felaketlere hazırlık için öneriler olmak üzere üç ana tema belirlenmiştir. Araştırma bulguları, yetişkin eğitimcilerin deprem sonrası fiziksel, finansal ve psikolojik zorluklar yaşadıklarını ortaya koymaktadır. Bu çalışma, büyük felaketler sonrasında yetişkin eğitimcilerin ihtiyaç duyduğu desteğin belirlenmesi ve sağlanmasının önemini vurgulamaktadır. Bu çalışma, literatüre, eğitim politikalarının geliştirilmesine ve felaket sonrası yetişkin eğitimciler için destek mekanizmalarının oluşturulmasına katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the experiences of adult educators working at İskenderun Public Education Center after the earthquakes centered in Kahramanmaraş on February 6, 2023, the difficulties they encountered, and their coping mechanisms with these difficulties. The study was conducted using phenomenological research design, which is one of the qualitative research methods. The participants of the research consisted of 10 adult educators working at İskenderun Public Education Center, who were selected through purposive sampling method. Data were collected through semi-structured interviews and analyzed using thematic analysis method. According to the findings, public education centers and adult educators were negatively affected by the earthquake; they faced difficulties after the disaster and new needs emerged. Based on the experiences of adult educators, themes emerged: difficulties and needs experienced by adult educators, ways to cope with challenges, and suggestions for preparing for similar disasters. Research findings also indicate that adult educators experienced physical, financial, and psychological difficulties after the earthquake. This study highlights the importance of identifying and providing the support adult educators need after major disasters such as earthquakes. The study contributes to the literature as well as to the development of educational policies and the creation of support mechanisms for adult educators after the disaster.