Fathers' involvement in shared book-reading with their children: A cross-sectional study in turkey
Türkiye'de babaların çocuklarıyla paylaşımlı kitap okumaya katılımı: Kesitsel bir çalışma
  1. Tez No: 888601
  2. Yazar: BEYZA FETANET GÜREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL YENİAD MALKAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Paylaşımlı kitap okuma çocuğun yetişkin bir bireyle kitaplar aracılığıyla etkileşimde bulunarak okumayı“paylaştıkları”ortak bir okuma deneyimidir. Bu çalışma, babalarının çocuklarıyla paylaşımlı kitap okumaya katılım düzeyini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, Türkiye'de yaşayan ve 3-5 yaş arası çocuğu olan 210 babadan oluşmaktadır. Anket çevrimiçi uygulanmıştır. Babaların paylaşımlı okumaya katılımı, çocuklarıyla haftalık okuma sıklığı, paylaşımlı okuma davranışları ve paylaşımlı okumaya yönelik tutumları ile ölçülmüştür. Babanın eğitim seviyesi, çalışma saatleri, okuma keyfi, yeterlik algısı ve evdeki okuma ortamı kontrol edildiğinde, babanın yeterlik algısı, okumadan aldığı zevk ve çocuğun okumaya olan katılımı babanın paylaşımlı okumaya katılımını anlamlı bir şekilde yordamıştır. Ayrıca yapılan aracı değişken analizinde çocuğun okumaya olan katılımının babanın okumadan aldığı zevk ile paylaşımlı okumaya katılımı arasındaki ilişkide aracı yordayıcı olduğu bulunmuştur. Bulgular, ruh sağlığı çalışanlarının babaların ebeveynlik rolündeki yetkinlik ve keyif duygusunu desteklemek için yürüttükleri aile danışmanlığı uygulamalarına paylaşımlı kitap okuma etkinliklerini dahil edebileceklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Shared reading is a joint book-reading experience where a child and adult“share”the experience of exploring and interacting through storybooks. The majority of the existing studies focus on mother-child dyads. However, little is known about fathers' involvement in shared reading. This study aims to investigate the level of father's involvement in Turkey in shared book reading with their children. The sample consists of 210 fathers with children aged between three and five. The survey was conducted online. Father's involvement in shared reading was indexed by standardized and averaged scores of shared reading frequency, father's interactive reading behaviors, and attitudes regarding shared reading. Findings revealed that father's sense of competence, father's reading enjoyment, and child's engagement in reading significantly predicted father's involvement in shared reading after controlling their education level, working hours, and the home literacy environment. Also, child's engagement in reading (indexed by child's reading enjoyment and child's interactive reading behaviors) mediated the relation between father's reading enjoyment and their involvement in shared reading. The findings suggest that mental health professionals may integrate shared reading activities to their family counseling practices to promote fathers' sense of competence and enjoyment in the parenting role.