The role of childhood experiences and maternal reflective functioning on maternal self-efficacy skills
Annelerin öz yeterlik becerilerinde çocukluk deneyimleri ve anne içsel düşünme işlevinin rolü
- Tez No: 888600
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE SART
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, olumsuz ve olumlu çocukluk deneyimleri ile anne öz yeterliği arasındaki ilişkide annenin içsel düşünme işlevinin rolünü araştırmayı amaçlamıştır. Örneklem 12 ila 36 ay arasında en az bir çocuğu olan 155 anneden oluşmuştur. Veriler, demografik form, Hasta Sağlık Anketi-9, Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği, Çocukluk Çağı Olumlu Yaşantılar Ölçeği, Ebeveyn İçsel Düşünme İşlevselliği Ölçeği ve Anne Babalık Becerilerinde Özyeterlik Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. İki aracı modeli araştırmak için“PROCESS macro”eklentisinin SPSS için düzenlenen 4.2 versiyonu kullanılmıştır. İlk model test edilememiştir çünkü olumsuz çocukluk deneyimleri ile anne öz yeterliği arasında anlamlı bir ilişki bulanamamıştır. İkinci modelde annenin içsel düşünme işlevselliğinin“Zihinselleştirme Öncesi Modlar”boyutu (b = .807, 95% CI [.165, 1.507]), annenin olumlu çocukluk deneyimleri ile öz yeterliği arasındaki ilişkiye kısmen aracılık ederken diğer iki boyutu bu ilişkiye aracılık etmemiştir. Bu çalışma, annenin olumlu çocukluk deneyimlerinin artmasıyla birlikte annenin çocuğun dünyası ile etkileşimini destekleyecek zihinselleştirme becerilerinin arttığını ve dolayısıyla annenin öz yeterliliğinin yükseldiğini göstermektedir. Psikolojik danışmanlar ve yeni annelerle çalışan profesyoneller için önleyici ve müdahale odaklı programlara ve hizmetlere dayalı çıkarımlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The influence of maternal reflective functioning in the relationship between adverse and benevolent childhood experiences, and maternal self-efficacy was examined in this study. The sample comprised 155 mothers at least having one child aged 12-36 months. Data were collected by utilizing a demographic form, the Patient Health Questionnaire-Depressive Symptoms (PHQ-9), the Adverse Childhood Experiences (ACEs) Questionnaire, the Benevolent Childhood Experiences (BCEs) Scale, the Parental Reflective Functioning Questionnaire-Short Form (PRFQ-SH), and the Self-Efficacy for Parenting Tasks Index-Toddler Scale (SEPTI). PROCESS Procedure for SPSS Version 4.2 was used to investigate two mediational models. The first model was not tested because ACEs had no significant relationship with maternal self-efficacy. In the second model, while the“Pre-Mentalizing Modes (PM)”dimension of maternal reflective functioning partially mediated the relationship between BCEs and maternal self-efficacy (b = .807, 95% CI [.165, 1.507]), the other two dimensions of maternal reflective functioning did not mediate the relationship. The study demonstrates that with the increase in the mother's BCEs, mentalization skills that support the mother's interaction with the child's world increase, and thus, maternal self-efficacy increases. The implications based on preventive and intervention-oriented programs and services for psychological counselors and professionals working with new mothers were evaluated.