The machine breaking actions of women carpet workers in Uşak: 1880-1909
Uşak'ta kadın halı dokuma işçilerinin makine kırma eylemleri: 1880-1909
  1. Tez No: 888604
  2. Yazar: ZEYNEP UÇAR KINA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TOLGA CORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma 1908'de Uşak'ta halı dokuma ve halı ipliği üreticisi kadınların öncülük ettiği makine kırma eylemlerinin ışığında, Geç Osmanlı'da emek, sermaye ve devlet üçgeninde ortaya çıkan sınıfsal ve siyasal ilişkilere odaklanmaktadır. 1908 İkinci Meşrutiyet'ten birkaç ay önce gerçekleşen bu eylemlerin yıllara yayılmış sınıfsal çatışma sürekliliğini keşfetmek çalışmanın temel amacıdır. Müslüman işçilerin Müslüman tüccarlara karşı örgütlendiği bu tarihsel dönemi incelemek, Geç Osmanlı'da işçi hareketlerinin sınıfsal niteliğine bir katkı sağlama potansiyeli taşımaktadır. Bunun yanında çalışma Osmanlı kadın işçilerinin failliğinin tarihine katkı sunar. Eylem odaklı bir işçi tarihi çalışmasından ziyade üretim sürecinde ortaya çıkan ilişkilerin çok yönlü karakterine odaklanmak ve döneme dair daha derinlikli bir resim ortaya çıkarmak çalışmanın temel hedeflerindendir. Uşaklı tüccarların hem sınıfsal çatışmanın bir parçası olarak hem de milli iktisadi bir irade taşıyan tarihsel rolleri de tezin önemli bir parçasıdır. Son olarak bu sınıfsal çatışmanın ortasında devletin, toplumun farklı tabakaları ile ilişkilenme biçimini ve bu ilişkiye yönelik stratejik politikasını ortaya çıkarmak çalışmanın ilgisini oluşturmaktadır. Bu sebeple, baskı ve içerme arasında gidip gelen bir toplum ve emek politikasının üzerine kurulu olduğu ilişkiler deşifre edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, emek, sermaye ve devletin bu çok katmanlı ilişkilenmesini değerlendirmek için en temelde Osmanlı arşiv kaynaklarından ve döneme ait gazetelerden beslenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the class and political relations that emerged in the triangle of labor, capital and state in the Late Ottoman Empire, in the light of the machine breaking actions led by women carpet weaving and carpet yarn producers in Uşak in 1908. The main purpose of the study is to discover the continuity of the class conflict that spread over the years of these actions that took place a few months before the Second Constitutional Monarchy in 1908. Examining this historical period in which Muslim women workers organized against Muslim merchants has the potential to contribute to the class nature of labor movements in the Late Ottoman Empire. In addition, it aims to contribute to the history of the agency of Ottoman women workers. Rather than an action-oriented labor history study, the study focuses on the multifaceted character of the relationships that emerged in the production process and to reveal a more in-depth picture of the period. The historical role of Uşak merchants, both as a part of the class conflict and as a national economic will, also has been the subject of investigation. Finally, the interest of the study is to reveal the state's relationship with different layers of society in the midst of this class conflict and its strategic policy that were constructed between oppression and concession towards this relationship. This study draws mainly from Ottoman archive sources and newspapers of the period to evaluate this multi-layered relationship between labor, capital and the state.