Ankara's phantom bourgeoisie in the Late Ottoman and Early Republican Periods
Geç Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemi'nde Ankara'nın hayalet burjuvazisi
  1. Tez No: 888607
  2. Yazar: ALPER KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TOLGA CORA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Tanzimat döneminden Cumhuriyet'in ilk yıllarına kadar Ankara'daki Müslüman-Türk ticari burjuva sınıfının gelişimine ve devletle olan ilişkisine odaklanmaktadır. Genellikle, Osmanlı ve Türkiye tarih yazımında Avrupa'dakine kıyasla burjuva sınıfının geç geliştiği ve bu sınıfın devlet tarafından yaratıldığı iddia edilmiştir. Sermayedarların siyaset karşısında edilgen bir halde bulunduğu ön kabulüyle hareket eden bu yerleşik anlatı, ulus devlet oluşumunda sınıfsal bir analiz yapma imkanını geri plana itmiştir. Müslüman tüccarlar yeni bir burjuva sınıfının yaratılmasında araçsallaştırılmış ve ulus-devlet aşamasında ekonominin Türkleştirilmesi için kullanılmıştır. Genel kanının aksine bu tez, Ankara özelinde Cumhuriyet'in Müslüman-Türk burjuvazisinin Osmanlı köklerine inerek sınıfsal dinamiklerine dikkat çekmektedir. Belli aileler üzerine odaklanan bu çalışma, Tanzimat'tan Cumhuriyet'e bir devamlılığı işaret etmektedir. Özellikle Cumhuriyet'in ilk on yılında siyasi ve ekonomik olarak öne çıkan birçok Ankaralı figürün Tanzimat dönemindeki ailevi kökenleri, ticari ilişkileri, yerel meclislerdeki rolleri ve sınıfsal refleksleri incelenerek milli iktisat politikalarından çok daha önce bu sınıfın nüvelerinin oluştuğu ortaya koyulmaktadır. Bu çalışma, İkinci Meşrutiyet, Millî Mücadele ve Cumhuriyet dönemlerinde, her yeni döneme ve şarta uyum sağlamayı başaran bu sınıfın sıfırdan yaratılmadığını, aksine, uygulamaya koyulan milli iktisat programları ile birlikte ticari ve siyasi nüfuzunu yükselttiğini savunmaktadır. Tüm bu dönemlerde ticari burjuva sınıfının aldığı tavırlarıyla sınıfsal çıkarlarını ön planda tutmaya çalıştıkları iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the development and relationship with the state of the Muslim-Turkish commercial bourgeois class in Ankara from the Tanzimat era to the early years of the Republic. In Ottoman and Turkish historiography, it has generally been argued that the bourgeois class developed later than in Europe and that it was created by the state. This vested narrative, which operates on the assumption that capitalists were passive in relation to politics, has pushed class analysis in the formation of the nation-state to the background. Muslim - Turkish merchants were instrumentalized in the creation of a new bourgeois class and used to Turkify the economy during the nation-state phase. Contrary to the general belief, this thesis draws attention to the class dynamics of the Muslim-Turkish bourgeoisie in Ankara, tracing its roots back to the Ottoman era. By examining the family origins, commercial ties, roles in local councils, and class characteristics of some prominent political and economic figures from Ankara, particularly during the first ten years of the Republic, demonstrates that the seeds of this class were sown well before the advent of national economic policies. This study argues that this class, which successfully adapted to each new era, including the Second Constitutional Period, the National Struggle, and the Republic, was not created from scratch but increased its commercial and political influence in conjunction with the implementation of the national economic programs. It is asserted that the commercial bourgeoisie tried to prioritize their class interests with their actions throughout all these periods.